W artykule przedstawimy kilka istotnych informacji związanych z uzdatnianiem wody metodą chlorową.

Chlor w basenie

Chlor zawarty w środkach do pielęgnacji wody basenowej potrafi w bardzo skuteczny sposób zabijać bakterie i niszczyć substancje organiczne znajdujące się w wodzie. Jednak, jak większość środków do dezynfekcji – chlor jest bardzo nietrwały.

W swojej naturalnej postaci chlor występuje jako gaz. Ale w tej formie może być wykorzystywany tylko w profesjonalnych stacjach uzdatniania wody na basenach publicznych lub w wodociągach.

Aby używanie chloru było możliwe i bezpieczne na basenach prywatnych, najlepiej jeśli będzie występował w formie proszku lub tabletek. Uzyskanie produktu końcowego w tej postaci jest możliwe przez dodawanie odpowiednich substancji stabilizujących w procesie produkcyjnym.

Gdy środek na bazie chloru, w postaci proszku, trafi do wody – chlor zostaje uwolniony z proszku i rozpoczyna się proces dezynfekcji. Największy jednak problem polega na tym, że o ile chlor jest pożądany w wodzie to pozostałe składniki stabilizujące, z którymi on występuje – niekoniecznie. Warto zatem stosować środki na bazie chloru o dobrej jakości!

Jak już wspomnieliśmy dla zastosowań w basenach prywatnych najczęściej spotykany jest chlor w postaci granulatu lub tabletek. Rolę stabilizatora spełnia w tych preparatach kwas cyjanurowy (CYA). Zadaniem stabilizatora jest przedłużanie trwałości chloru w wodzie, tak aby po dodaniu preparatu jego skuteczność utrzymywała się przez kilka kolejnych godzin, a nawet dni.

Dochodzimy w tym miejscu do dwóch bardzo istotnych aspektów.
Przede wszystkim jakość stabilizatora oraz ogólnie całego preparatu chlorowego powinna być odpowiednia. Czyli taka, aby ani stabilizator ani inne substancje w preparacie nie wpływały na istotne parametry wody – odczyn pH, twardość. Drugim aspektem jest prawidłowa eksploatacja basenu. Użytkownicy basenów powinni pamiętać o regularnej wymianie wody – np. poprzez regularne płukanie filtra i dolewanie świeżej wody w stałych odstępach czasu. Uniknie się wtedy nadmiernej koncentracji substancji stabilizujących w wodzie basenu.

Chlor rozpuszcza się zbyt długo

Osoby korzystające z chloru często narzekają, że tabletki do szybkiej dezynfekcji rozpuszczają się kilka dni. Oczywiście świadczy to kiepskiej jakości preparatu! Inaczej mówiąc, spowodowane jest to albo zbyt niską jakością substancji stabilizującej albo zbyt dużą jej ilością.  W takim wypadku chlor jest „zamknięty” i nie ma możliwości się uwolnić, a dezynfekcja wody jest utrudniona.

Chlor w płynie na basenach publicznych

W basenach i pływalniach publicznych oraz niektórych basenach prywatnych stosuje się preparaty w postaci płynnej.

Podchloryn sodu jest bardzo skutecznym preparatem do dezynfekcji wody basenowej. Podstawowym wymogiem przy jego dozowaniu jest posiadanie specjalnych pomp dozujących, które najczęściej sterowane są przez specjalne stacje kontrolno-pomiarowe.

Podchloryn sodu jest z natury substancją nietrwałą. Dlatego powszechnym problemem podczas jego stosowania jest faktyczna skuteczność. Po kilku tygodniach od daty produkcji preparat może mieć znikome działanie na wodę basenową.
Osoby odpowiedzialne za dostawy na basenach publicznych powinni zwracać szczególną uwagę na datę produkcji podchlorynu sodu. Sposób jego magazynowania też nie może odbiegać od pewnych standardów.

W tym miejscu dodajmy, że podchloryn sodu może być użyty wciągu maksymalnie 6 miesięcy od daty produkcji. Robienie zatem nadmiernych zapasów nie jest dobrym rozwiązaniem.

Na koniec warto powiedzieć, że dezynfekcja chlorem jest jedną z najstarszych znanych metod dezynfekcji – a w przypadku basenów jest to wiąż metoda o najwyższej skuteczności zapewniająca bezpieczeństwo osób kąpiących.

4 1 vote
Article Rating
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] warto sprawdzić czy chemia wody w basenie jest odpowiednio zrównoważona. Czy w wodzie jest odpowiednia ilość chloru. Niskie wartości spowodują, że woda szybko zzielenieje po […]

trackback

[…] filtrację wody. Osady zawierające żelazo i mangan można odfiltrować wspomagając sie chlorowaniem i środkami do […]