Czyszczenie basenu to z pewnością jedna z mniej lubianych czynności jakie należy robić aby utrzymać basen w dobrym stanie przez wiele lat. W tym artykule przybliżmy praktyczne aspekty czyszczenia basenu, a także przyczyny powstawania zanieczyszczeń w sezonie basenowym oraz sposoby na ich szybkie usunięcie.

Na wstępie ważna uwaga. Do czyszczenia basenu powinno stosować się wyłącznie produkty specjalistyczne. Środki powszechnie stosowane w gospodarstwie domowym nie powinny być używane, gdyż mogą negatywnie wpłynąć na wodę w basenie lub zniszczyć sam basen.

Czyszczenie basenu w sezonie – najczęstsze problemy

Skupmy się teraz na czyszczeniu basenu w sezonie kąpielowym. Wtedy w basenie pojawiają się nieco inne zabrudzenia, które również należy prawidłowo usuwać. Na wstępie warto zaznaczyć, że większość problemów w sezonie basenowym powstaje w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji wody lub w wyniku użycia niskiej jakości środków chemicznych. Dlatego warto przestrzegać podstawowych zasad pielęgnacji wody w basenie. 

Ciemny nalot powyżej lustra wody

Jeśli powierzchnia basenu powyżej lustra wody robi się szara i nie można jej wyczyścić mokrą szmatką to znak, że mamy problem z tłustym osadem. Powstaje on w wyniku stosowania przez kąpiących kremów, kosmetyków i różnego rodzaju olejków do opalania. Aby się go pozbyć należy użyć preparat o nazwie Bordnet Spray, czyli silnie skoncentrowany detergent, którego ważną cechą jest to, iż nie spowoduje zmętnia wody basenowej.

Szorstkie ściany basenu

Powierzchnia basenu może robić się fragmentami lub na całej powierzchni szorstka. Jest to spowodowane utrzymywaniem się w wodzie basenowej zbyt wysokiego pH. Początkowo przetarcie ręką lub szmatką pod wodą spowoduje, że szorstki nalot odejdzie. W dłuższym czasie, nalot zrobi się twardy i trudny do usunięcia.
Najłatwiej pozbyć się nalotu poprzez obniżenie pH do wartości 6.7 – 6.8 i utrzymywanie na takim poziomie przez kilka dni aż do momentu całkowitego zniknięcia szorstkiego nalotu.

Żółte lub brązowe plamy na folii basenowej

Silnie zażelaziona woda może powodować powstawanie żółtych lub brązowych nalotów na ścianach basenu. Podobnie jak w przypadku szorstkich ścian, przyczyną jest poziom pH, który utrzymuje się przez wiele dni na zbyt wysokim poziomie. Samo obniżenie ph do wartości 6.7 – 6.8 powinno przynieść znaczną poprawę i ustąpienie przebarwień. Jeśli zależy nam aby szybko pozbyć się żółtych nalotów możemy do wody dodać niewielką ilość kwasu askorbinowego (witaminę C). Efekt powinien być szybki, jednak w dłuższym czasie problem powróci jeśli nie zadbamy o prawidłowy poziom pH oraz środków dezynfekujących wodę.

Zielone skupiska na dnie lub w narożnikach basenu

Jeśli w basenie powstają zielone, śliskie plamy to sygnał, który może świadczyć o tym, że w wodzie nie ma wystarczającej ilości środka dezynfekującego i zapobiegającego powstawaniu glonów. Inną przyczyną może być nieprawidłowa cyrkulacja wody w basenie i powstawanie tzw. martwych pól – czyli miejsc do których nie dociera dostateczna ilość chemii basenowej.

Jedyny sposób aby pozbyć się zielonych skupisk to użycie odkurzacza basenowego i odessanie zalegającego nalotu. Można też użyć szczotkę basenową aby wzruszyć przyklejone do ściany glony.

Aby w przyszłości ustrzec się przed podobnymi problemami to oczywiście oprócz prawidłowej pielęgnacji wody należy rozważyć wyregulowanie dysz wlotowych tak aby wymusić cyrkulację wody w martwych polach.

Różowe śliskie glony w skimmerze

Pojawiają się najczęściej w skimmerze basenowym lub jego pobliżu. Początkowo są śliskie i przezroczyste, a z czasem robią się różowe. Tego typu zjawisko sugerować może niedostateczny poziom środka dezynfekującego wodę. Jeżeli dochodzi do tego typu zdarzenia należy przeprowadzić szokowe chlorowanie wody. Sam nalot zaś można w prosty sposób wytrzeć używając szmatki.

Różowe glony
Widoczne różowe glony w skimmerze świadczą o nieprawidłowym poziomie chloru w wodzie.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments