Ozonowanie stało się na wielu basenach publicznych nieodzownym elementem procesu dezynfekcji wody basenowej. Teraz bardziej dostępne także dla basenów prywatnych.

Czym jest ozonowanie?

Ozonowanie wody basenowej to uzupełniający proces dezynfekcji wody, którego nadrzędnym celem jest wyeliminowanie niepożądanych związków chemicznych i drobnoustrojów z wody.

Kluczowe dla ozonowania jest usuwanie wszelkich zapachów, przebarwień oraz smaków z wody. Ozon stosowany jest nie tylko na basenach ale również w procesie uzdatniania wody pitnej, ponieważ nie wytwarza żadnych substancji chemicznych.

Ozonowanie zalicza się do procesu szokowej dezynfekcji.

Czym tak właściwie jest ozon?

Ozon jest silnie reagującym gazem powstałym z 3 atomów tlenu. Wzór chemiczny ozonu to O3. Cząsteczka ozonu ma działanie aseptyczne czyli jest doskonałym środkiem dezynfekującym. Z tego też powodu ma właściwości toksyczne. Ozon występuje w naturze przede wszystkim w górnych warstwach atmosfery, gdzie tworzy się w wyniku silnego promieniowania ultrafioletowego pochodzącego ze słońca.

Naturalne tworzenie się ozonu można również zaobserwować podczas silnych wyładowań atmosferycznych. Charakterystyczny zapach ozonu unosi się krótko po burzy, a cząsteczki ozonu stopniowo rozpadają się do tlenu.

Ozon sam w sobie uważany jest za najsilniejszy utleniacz oraz środek dezynfekujący. Jest on 15-krotnie silniejszy od chloru co przekłada się na dużo lepszą walkę z zanieczyszczeniami. Ozon niszczy mikroorganizmy i szybko niweluje różnego rodzaju wirusy.

Proces ozonowania wody w basenie

Proces ozonowania przebiega z dala od niecki basenowej. Generatory ozonu wprowadzają gaz do wody i silnie go z nią mieszają tak aby mogło dojść do szybkiej reakcji. Ze względu na swoją toksyczność stężenie ozonu w instalacji musi być pod ciągłym nadzorem.

Cząsteczki które nie uległy rozpadowi należy odprowadzić z wody zanim ta dostanie się do niecki basenu. W tym celu stosowane są filtry z węglem aktywowanym, które usuwają z wody ozon resztkowy.

Baseny stosujące uzdatnianie wody ozonem mają czujniki sygnalizujące stężenie ozonu w wodzie.

W procesie ozonowania stosowane są dwie technologie wytwarzania ozonu:

  • Wyładowania elektrostatyczne (generator ozonu)
  • Naświetlanie z użyciem silnej lampy UV

Uwaga: Całość ozonu musi zostać usunięta z wody podczas procesu ozonowania.

Wady i zalety ozonowania:

Wady:

  • Wysoka cena urządzeń oraz wysoka cena użytkowania
  • Zastosowanie dodatkowego filtra z węgla aktywowanego

Zalety:

  • Utlenianie organicznych związków
  • Zmniejszenie zużycia chloru
  • Dobra jakość wody – bliska naturalnej
  • Brak nieprzyjemnego zapachu wody
  • Zwiększona wydajność filtrów oraz koagulantów
  • Nie podrażnia skóry i oczu

Dawkowanie ozonu

Warto powiedzieć iż dawkowanie ozonu jest zmienne, czyli im wyższa temperatura wody tym więcej ozonu należy dodać. Unormowana dawka dla basenu o temperaturze wody 28 – 35 ° C wynosi odpowiednio 0,8 i 1,2 grama na m3.

Dlaczego warto zrezygnować z dużej ilości chloru i zastąpić go ozonem?

Nadmiar chloru może być wielce szkodliwy dla ludzkiego organizmu. Udowodniono, iż nadmiernie chlorowana woda może osłabić układ odpornościowy u małych dzieci. Ozonowanie to doskonała metoda dla alergików, ponieważ ograniczenie chloru zmniejsza szansę na podrażnienia skóry i oczu.

Woda chlorowana posiada nieprzyjemny zapach, który łatwo może zrazić osoby zainteresowane pływaniem. Stosowanie dezynfekcji z użyciem ozonu niweluje ten problem, zachowując przy tym wysoką jakość wody – bliską do naturalnej.

Czy ozon jest szkodliwy dla zdrowia?

Tak i nie. Nadmiar ozonu jest szkodliwy dla człowieka, a jego zbyt wysokie stężenie może prowadzić do omdleń. Stąd proces ozonowania przebiega z dala od niecki basenowej. W porównaniu do wody wyłącznie chlorowanej, ta która jest poddawana również ozonowaniu jest przyjemniejsza i bezpieczniejsza dla osób kąpiących się. Doceniają to głównie astmatycy, alergicy, a także osoby trenujące pływanie na co dzień.

Czy ozon zadziała bez chloru?

Stosowanie ozonu nie zwalnia nas z używania chloru, który jest swego rodzaju wymogiem. Ozon jest bardzo nietrwały i mimo tego, że doskonale dezynfekuje wodę to stosowanie go na pływalni nie zagwarantuje bezpiecznego poziomu dezynfekcji tak jak to zrobi chlor. Ozonowanie wody znacznie zmniejsza zapotrzebowanie na wolny chlor i tym samym obniża powstawanie chloru związanego.

Skoro ozon jest tak świetny to dlaczego dopiero teraz o nim czytam?

Ozonowanie wody basenowej jest stosowane od wielu lat na dużych basenach publicznych. Tam wysokie koszty instalacji jakie trzeba ponieść mają uzasadnienie – bo też niekorzystne zjawiska jakie zachodzą w dużych basenach mają inny charakter. Od pewnego czasu jednak urządzenia do ozonowania zdobywają rynek małych basenów prywatnych. Koszty instalacji spadły, a sprzęt staje się coraz bardziej dostępny.