Czym ogrzewać basen ogrodowy?

Czym ogrzewać basen ogrodowy?

Ciepła woda w basenie to podstawa! Kto raz spróbował kąpieli w ogrzewanym basenie ogrodowym nie będzie już chciał inaczej. Komfortowa temperatura do pływania na basenie znajdującym się w ogrodzie wynosi nie mniej niż 26 oC, a dla wielu osób posiadających nowoczesne baseny poliestrowe 30 oC to norma.

Utrzymanie basenu z podgrzewaną wodą nie jest wcale tak kosztowne jak powszechnie się wydaje. Warunkiem jest jednak przykrywanie basenu specjalną folią termiczną lub solaryczną na noc lub zabudowanie basenu zadaszeniem.

Poniżej prezentujemy krótki przegląd urządzeń do ogrzewania wody basenowej.

 

Pompa ciepła

Podgrzewanie basenu pompą ciepła typu powietrze-woda jest w ostatnich latach bardzo modne. Nic dziwnego, skoro jest to urządzenie pozwalające w bardzo ekonomiczny sposób podgrzać zewnętrzny basen. Koszt podłączenia pompy do instalacji basenowej jest niewielki, a cena samych urządzeń w ostatnich latach dość istotnie spadła. Największą sprawność pompa ciepła uzyskuje przy temperaturach powietrza już powyżej 20 stopni, a temperatura wody jaką można osiągnąć może wahać sie od 28 do nawet 35 stopni.
Zużycie energii przez basenowe pompy ciepła jest niewielkie. Podgrzewanie basenu o wymiarach 7×3 m  do stałej temperatury 29 oC to koszt miesięczny na poziomie 50-80 zł (miesiące czerwiec-sierpień).

Solary

Darmowa energia ze słońca! Brzmi fantastycznie? Tak, ale wbrew pozorom energia ta nie jest całkowicie darmowa. Należy wziąć pod uwagę koszt jaki trzeba ponieść na często skomplikowaną instalację hydrauliczną i okresowe przeglądy. Dodatkowo warunkiem sprawnego działania solarów jest słoneczna pogoda.
Solary ogrzeją basen do temperatury nawet 32 oC.

Ciekawą odmianą solarów basenowych są czarne panele i maty, przez które może przepływać woda basenowa. Upraszcza to znacznie instalację hydrauliczną, a skuteczność jest bardzo dobra!

Grzałka basenowa

Obecnie jest to niezbyt często wybierane urządzenie do ogrzewania basenu. Zostało wyparte przez zdecydowanie bardziej ekonomiczne pompy ciepła.  Używanie grzałki elektrycznej generuje z pewnością wysokie rachunki za energię elektryczną. Jest jednak pewna istotna zaleta grzałek, która nierzadko decyduje o jej zastosowaniu w instalacji basenowej – grzałki są dość tanie w zakupie, a ich instalacja jest nieskomplikowana i zajmuje bardzo mało miejsca!
Grzałki są powszechnie montowane w jacuzzi i wannach spa właśnie dlatego, że zajmują niewiele miejsca i ich instalacja nie jest skomplikowana.

Wymiennik ciepła

Wymienniki ciepła stosowane są w ogrzewaniu basenu z wykorzystaniem instalacji C.O. Z tego powodu częściej stosowane są w instalacjach na całorocznych basenach zamkniętych. Warto wspomnieć, że na rynku istnieje dość szeroka oferta basenowych wymienników ciepła. Na szczególną uwagę zasługują niskotemperaturowe wymienniki ciepła, które powinny być stosowane w instalacjach ogrzewanych kotłami kondensacyjnymi lub pompami ciepła. Zastosowanie takiego wymiennika ograniczy zużycie energii potrzebnej do ogrzania w dłuższym czasie.

Previous Jak umiejscowić basen w ogrodzie ?
Next Witamina C w basenie

Podobne artykuły:

Technika basenowa

Fibalon – innowacyjny wkład filtrujący

Innowacyjny materiał filtrujący – FIBALON® – to specjalne włókna polimerowe o zróżnicowanej długości i strukturze, doskonale filtrujące wodę w filtrach basenowych i wannach spa. Materiał po raz pierwszy został zaprezentowany

Wokół basenu

Jak przygotować basen do zimy

Niemalże wszyscy producenci basenów zalecają pozostawianie wody w niecce przez okres zimowy. Jakie czynności należy wykonać aby niecka nie uległa uszkodzeniu podczas długiej mroźnej zimy? Co należy dodać do wody aby wiosenne

Technika basenowa

Płukanie filtra piaskowego

Instrukcja jak wykonać płukanie filtra piaskowego.

1
Dyskusja i komentarze

Jesteś zalogowany jako Mik@ | Wyloguj
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Krzysztof

Nie polecam grzałki basenowej. Używałem jej tylko pierwszy rok po wybudowaniu basenu, ale rachunki mnie przytłaczały. Na szczęście podczas budowy domu mój instalator przewidział wyjście instalacji c.o. na ogród i namówił na zastosowanie solarów. Rozbudowa… Czytaj więcej »