Basenowe pompy ciepła

Basenowe pompy ciepła

Jednym z podstawowych pytań jakie zadaje sobie inwestor przystępujący do budowy basenu ogrodowego jest pytane dotyczące sposobów podgrzewania wody basenowej. Mimo, że wybór urządzeń i rozwiązań jest w chwili obecnej duży to po wnikliwej analizie i odrzuceniu skrajnie nieekonomicznych rozwiązań nasz wybór ograniczy się do dwóch, góra trzech technologii.

W tym artykule skupię się na basenowych pompach ciepła, które w ostatnich latach zyskały dużą popularność. Urządzenia te wykazują wiele zalet przy zastosowaniu w basenie, a głównymi powodami dlaczego dziś są tak chętnie instalowane to spadek cen tych urządzeń i jednoczesny wzrost sprawności i jakości.

 

Czym jest basenowa pompa ciepła?

 

Jest to urządzenie, w którym dzięki zastosowaniu skomplikowanego procesu sprężania i rozprężania następuje przepływ ciepła z powietrza do wody basenowej. Swoją budową zewnętrzną i wewnętrzną przypomina nieco klimatyzację. Dzięki wbudowanemu wymiennikowi ciepła, przepływająca przez pompę woda basenowa szybko się ogrzewa. Im wyższa jest temperatura powietrza dookoła tym więcej ciepła urządzenie pozyska i przekaże do wody basenowej zużywając daną ilość energii.

 

basenowa pompa ciepła

Schemat działania basenowej pompy ciepła

 

Większość producentów basenowych pomp ciepła podaje 5 st. C jako dolną temperaturę, przy której urządzenie potrafi przekazać energię cieplną z powietrza do wody basenowej. W przypadku ogrzewania basenu dolna temperatura nie ma aż tak dużego znaczenia, gdyż w praktyce jeśli temperatura powietrza spadnie poniżej 20 st. C to na kąpiel w ogrodowym basenie nikt nie będzie miał ochoty.
Parametrem, który opisuje sprawność energetyczną urządzenia jest COP. Im wyższe COP tym sprawniejsza pompa ciepła. Standardem w chwili obecnej jest COP=5 – w pewnym uproszczeniu oznacza to, że urządzenie zużywając 1kW energii elektrycznej odda 5kW energii cieplnej.

 

Zalety i wady basenowych pomp ciepła

 

Podstawową zaletą powietrznych pomp ciepła jest to, że mogą ogrzewać basen bez względu na porę – czyli zarówno w dzień jak i w nocy. Idąc dalej, pompa będzie sprawnie ogrzewała zarówno w dzień słoneczny jak i pochmurny. Zatem jedyne co jest naprawdę istotne to temperatura powietrza.
Kolejną zaletą jest prostota montażu. Do urządzenia należy doprowadzić instalację z wodą basenową (rury pcv wpięte w obieg filtracji basenu) oraz zasilanie (230V). Urządzenie powinno być zlokalizowane możliwie blisko basenu tak aby straty ciepła między pompą a basenem były jak najmniejsze.
Urządzenie musi być zlokalizowane w przewiewnym miejscu lub mieć zagwarantowany swobodny przepływ powietrza. Koszty eksploatacji urządzenia przy basenie o wymiarach 3m x 8m i ustawionej temperaturze 26 st.C będą się kształtowały na poziomie 150-300 zł /miesięcznie. W tym momenicie należy również wspomnieć, że większość urządzeń wyposażona jest w elektroniczny regulator temperatury i czasu pracy co daje użytkownikowi dużą swobodę w programowaniu urządzenia i dostosowaniu temperatury do własnych potrzeb.

 

W skrócie:
Zalety:
+ niewielkie urządzenie – nie będzie zajmować zbyt dużo miejsca w ogrodzie,
+ energooszczędne – wysoka sprawność energetyczna,
+ łatwe podłączenie – nie wymaga ani skomplikowanej instalacji elektrycznej ani dodatkowych wymienników ciepła,
+ większość urządzeń posiada zaawansowany sterownik,

Wady:
– urządzenie musi stać w przewiewnym miejscu w pobliżu maszynowni basenu,
– niemarkowe produkty emitują hałas podczas pracy,
– zużywa energię elektryczną,

Previous Aktywny tlen - alternatywa dla chloru
Next Solary w ogrzewaniu wody basenowej

Podobne artykuły:

Technika basenowa

Płukanie filtra piaskowego

Instrukcja jak wykonać płukanie filtra piaskowego.

Technika basenowa

Solary w ogrzewaniu wody basenowej

Solary to jedna z najchętniej wybiernaych metod podgrzewania wody w basenie. Podstawowym argumentem dla wielu osób jest fakt, że energia pochodząca ze słońca jest po prostu „za darmo”.

Baseny

Pojemność basenu

Wiele osób posiadających basen nie orientuje się jaka jest jego faktyczna pojemność. Informacja ta jest jednak ważna z punktu widzenia prawidłowego dawkowania środków chemicznych. Najdokładniejszą metodą do precyzyjnego określenia pojemność