Jednym z podstawowych pytań jakie zadaje sobie inwestor przystępujący do budowy basenu ogrodowego jest pytane dotyczące sposobów podgrzewania wody basenowej. Mimo, że wybór urządzeń i rozwiązań jest w chwili obecnej duży to po wnikliwej analizie i odrzuceniu skrajnie nieekonomicznych rozwiązań nasz wybór ograniczy się do dwóch, góra trzech technologii.
W tym artykule skupię się na basenowych pompach ciepła, które w ostatnich latach zyskały dużą popularność. Urządzenia te wykazują wiele zalet przy zastosowaniu w basenie, a głównymi powodami dlaczego dziś są tak chętnie instalowane to spadek cen tych urządzeń i jednoczesny wzrost sprawności i jakości.
Czym jest basenowa pompa ciepła?
Jest to urządzenie, w którym dzięki zastosowaniu skomplikowanego procesu sprężania i rozprężania następuje przepływ ciepła z powietrza do wody basenowej. Swoją budową zewnętrzną i wewnętrzną przypomina nieco klimatyzację. Dzięki wbudowanemu wymiennikowi ciepła, przepływająca przez pompę woda basenowa szybko się ogrzewa. Im wyższa jest temperatura powietrza dookoła tym więcej ciepła urządzenie pozyska i przekaże do wody basenowej zużywając daną ilość energii.
Większość producentów basenowych pomp ciepła podaje 5 st. C jako dolną temperaturę, przy której urządzenie potrafi przekazać energię cieplną z powietrza do wody basenowej. W przypadku ogrzewania basenu dolna temperatura nie ma aż tak dużego znaczenia, gdyż w praktyce jeśli temperatura powietrza spadnie poniżej 20 st. C to na kąpiel w ogrodowym basenie nikt nie będzie miał ochoty.
Parametrem, który opisuje sprawność energetyczną urządzenia jest COP. Im wyższe COP tym sprawniejsza pompa ciepła. Standardem w chwili obecnej jest COP=5 – w pewnym uproszczeniu oznacza to, że urządzenie zużywając 1kW energii elektrycznej odda 5kW energii cieplnej.
Zalety i wady basenowych pomp ciepła
Podstawową zaletą powietrznych pomp ciepła jest to, że mogą ogrzewać basen bez względu na porę – czyli zarówno w dzień jak i w nocy. Idąc dalej, pompa będzie sprawnie ogrzewała zarówno w dzień słoneczny jak i pochmurny. Zatem jedyne co jest naprawdę istotne to temperatura powietrza.
Kolejną zaletą jest prostota montażu. Do urządzenia należy doprowadzić instalację z wodą basenową (rury pcv wpięte w obieg filtracji basenu) oraz zasilanie (230V). Urządzenie powinno być zlokalizowane możliwie blisko basenu tak aby straty ciepła między pompą a basenem były jak najmniejsze.
Urządzenie musi być zlokalizowane w przewiewnym miejscu lub mieć zagwarantowany swobodny przepływ powietrza. Koszty eksploatacji urządzenia przy basenie o wymiarach 3m x 8m i ustawionej temperaturze 26 st.C będą się kształtowały na poziomie 150-300 zł /miesięcznie. W tym momenicie należy również wspomnieć, że większość urządzeń wyposażona jest w elektroniczny regulator temperatury i czasu pracy co daje użytkownikowi dużą swobodę w programowaniu urządzenia i dostosowaniu temperatury do własnych potrzeb.
W skrócie:
Zalety:
+ niewielkie urządzenie – nie będzie zajmować zbyt dużo miejsca w ogrodzie,
+ energooszczędne – wysoka sprawność energetyczna,
+ łatwe podłączenie – nie wymaga ani skomplikowanej instalacji elektrycznej ani dodatkowych wymienników ciepła,
+ większość urządzeń posiada zaawansowany sterownik,
Wady:
– urządzenie musi stać w przewiewnym miejscu w pobliżu maszynowni basenu,
– niemarkowe produkty emitują hałas podczas pracy,
– zużywa energię elektryczną,