Przykrycie na basen to jedna z opcji dodatkowych którą należy rozważyć podejmując decyzję o budowie basenu. Nie jest to rzecz, bez której basen nie będzie funkcjonował prawidłowo. Niemniej, jest to coś, co jest bardzo praktyczne i po prostu warto to mieć.

Do wyboru jest kilka rodzajów przykryć basenu. Różnią się one między sobą funkcjonalnością, trwałością, wyglądem oraz – oczywiście – ceną. Wyboru przykrycia dokonujemy raz na jakiś czas. Warto zatem dobrze się zastanowić nad tym, jaką opcję wybierzemy. Warto również pamiętać, że opcja najdroższa nie zawsze znaczy najlepsza. Przed dokonaniem wyboru dobrze jest poznać wszystkie najpopularniejsze, dostępne rodzaje przykryć basenowych. Wówczas łatwiej będzie podjąć decyzję, jaki z nich będzie najlepszy dla nas i dla naszego budżetu.

Zacząć należy od tego, że każdy basen powinniśmy wyposażyć w przykrycie. Bez względu na to, czy jest to basen wewnętrzny czy też basen zewnętrzny, stacjonarny ogrodowy, czy stelażowy. Jest ku temu kilka powodów.

Poznajmy zatem najważniejsze z nich.

Bezpieczeństwo – dlaczego ważne jest przykrycie na basen

Bezpieczeństwo osób przebywających w pobliżu basenu jest bardzo ważne. Przykrycie basenu lub jego ogrodzenie w niektórych krajach europejskich jest obowiązkiem, który należy spełnić będąc właścicielem basenu. W Polsce póki co takiego prawa nie mamy, ale mimo to wiele osób podchodzi do bezpieczeństwa przy basenie w sposób jak najbardziej poważny.

Odpowiednie zabezpieczenie basenu jest niezbędne, kiedy jesteśmy rodzicami, zwłaszcza małych dzieci. Basen powinniśmy przykrywać lub zamykać z tych samych powodów, dla których zabezpieczamy schody, okna czy szafki, w których przechowujemy lekarstwa oraz środki czystości. Trudno przewidzieć kreatywność, pomysłowość i wyobraźnię naszych dzieci, dlatego lepiej zapobiegać wszelkim potencjalnym niebezpieczeństwom.

Nie sposób również przewidzieć nieszczęśliwych wypadków, za to łatwo można wyobrazić sobie ich konsekwencje. Lepiej być zatem o krok naprzód.

Oczywiście myślenie, że tylko dzieci ulegają wypadkom, jest stanowczo zbyt dużym uproszczeniem. Nieszczęśliwy wypadek może przydarzyć się osobie w każdym wieku. Każdy z nas może potknąć się, poślizgnąć lub zrobić o jeden krok za dużo, zwłaszcza w miejscu, którego nie zna się dobrze. A przecież wszyscy mamy czasem w domu gości.

Basen, szczególnie w okresie zimowym – kiedy jest tylko częściowo wypełniony wodą, może okazać się śmiertelną pułapką dla pewnych zwierząt. O ile niektóre z nich mogą poradzić sobie i samodzielnie wyjdą z wody, o tyle większość z nich utknie w wodzie i nie zdoła wyjść po pionowej ścianie. Jeśli zatem chodzi o kwestię bezpieczeństwa, przykrycie basenowe może wyeliminować ryzyko także dla zwierząt.

W dalszej części opisujemy różne typy przykryć basenowych. Te, które gwarantują największe bezpieczeństwo to: zadaszenie basenowe oraz roleta basenowa.

zadaszenie basenu poliestrowego
Bezpieczne przykrycie basenu. Źródło: SetoPOOLS

Ograniczenie parowania wody

Strata ciepła w basenie jest istotna z punktu widzenia kosztów utrzymania basenu. Największe straty ciepła powoduje parowanie wody basenowej – to może być aż 95% energii, która bezpowrotnie uchodzi z basenu. Czyli izolacja od gruntu, ocieplenie ścian to tylko małe oszczędności w porównaniu z tym co może dać nam okrycie lustra wody.

Intensywność parowania wody bezpośrednio zależy od:

  1. Temperatury powietrza vs temperatura wody. Im większa różnica pomiędzy tymi temperaturami tym szybsze parowanie wody z basenu. Dlatego w basenie ogrodowym najwięcej wody potrafi wyparować w nocy.
  2. Powierzchni basenu. Im większy basen tym więcej wody z niego wyparowuje. Ma to znaczenie szczególne w basenach zamkniętych, gdzie właśnie powierzchnia lustra wody określi nam jaka powinna być wydajność urządzenia do osuszania pomieszczenia.
  3. Wilgotności względnej powietrza. Im jest mniejsza wilgotność otaczającego powietrza, tym większa intensywność wyparowywania wody z basenu.
  4. Prędkości wiatru. Ten czynnik ma ogromne znaczenie. Podmuchy wiatru powodują przyspieszoną konwekcję (parowanie i utratę ciepła).

Ograniczyć parowanie można w zasadzie jedynie poprzez przykrycie basenu. Przykrycie basenowe stanowi swoistą barierę pomiędzy lustrem wody a otoczeniem zewnętrznym, izolując je i chroniąc przed podmuchami wiatru i utratą temperatury.

Ograniczanie straty ciepła jest zatem możliwe wyłącznie przez zastosowanie przykrycia basenowego. Zawsze wtedy, kiedy basen nie jest używany – powinien być przykryty.

Jednocześnie jeśli zastosujemy określony typ przykrycia, mamy szansę na zatrzymanie energii słonecznej ogrzewającej basen w ciągu dnia.

Wydłużenie sezonu kąpielowego

Korzystanie z basenu zewnętrznego nie musi się ograniczać do miesięcy letnich. Metodą pozwalającą na dłuższe zażywanie kąpieli we własnym ogrodzie, jest podgrzewanie wody w basenie.

Można robić to przy pomocy basenowych pomp ciepła, wymienników ciepła, grzałek oraz paneli solarnych, kul solarnych czy mat solarnych. Czym innym jednak jest pogrzanie wody, a czym innym utrzymanie jej temperatury. Podgrzewając wodę i nie kumulując jednocześnie jej ciepła, tracimy dużą ilość energii ponosząc wysokie koszty.

Najlepszą metodą na utrzymanie temperatury wody w basenie jest osłona basenowa. Niektóre sztywne zadaszenia basenowe pozwalają na korzystanie z basenu nawet podczas opadów czy silniejszego wiatru.

Podgrzewanie wody wraz z przykryciem basenu pozwala na wydłużenie sezonu basenowego o ok. 2 miesiące – czyli realne użytkowanie basenu można zacząć już w kwietniu, a zakończyć w październiku.

Częstym pytaniem osób planujących budowę basenu jest – czy jeśli basen ogrodowy będzie miał rozsuwane zadaszenie to można z niego korzystać cały rok? Odpowiedź jaką należy udzielić to – nie. Basen ogrodowy to basen ogrodowy. W naszym klimacie bardzo kłopotliwe jest użytkowanie go zimą pod zwykłym zadaszeniem. Taka konstrukcja hybrydowego basenu ogrodowego-całorocznego po prostu się nie sprawdzi. Straty ciepła zimą będą ogromne, a skropliny na konstrukcji i szybach zadaszenia spowodują, że kąpiel nie będzie żadną przyjemnością.

Ochrona basenu przed brudem

Woda basenowa kumuluje różne zabrudzenia. Na jej powierzchni unoszą się niesione wiatrem liście, drobne gałązki, pyły, owady. Cięższe zanieczyszczenia osiadają na dnie. Brudna woda zniechęca do pływania, nie jest także bezpieczna dla zdrowia kąpiących się osób.

Osłona basenowa nie sprawia, że możemy odpuścić sprzątanie basenu, ale możemy robić to rzadziej. Przykrycie basenu chroni wodę przed zabrudzeniami i zanieczyszczeniami, dzięki czemu możemy zmniejszyć użycie chemii basenowej. Osłona zwiększa ponadto wydajność chloru, który może zostać dezaktywowany wskutek działania promieniowania UV.

Używanie przykrycia basenowego może też redukować przedostawanie się do basenu światła słonecznego wpływającego na zakwit glonów.

Rodzaje przykryć basenowych i ich cechy

Folia solaryczna – tanie i skuteczne przykrycie basenu

Folia solaryczna jest najtańszą i zarazem najmniej skomplikowaną z dostępnych opcji przykryć basenowych. Wykonana jest z polietylenowego tworzywa sztucznego. Grubość folii solarnej to przeciętnie 400 µm, ale modele o grubości 500 i 600 µm są również dostępne.

Ten rodzaj przykrycia wyglądem przypomina folię bąbelkową używaną do pakowania. Jednak bąbelki są znacznie większe, a sama folia znacznie grubsza i sztywniejsza. Z tego względu folia ta ma doskonałe właściwości termoizolacyjne. Tym lepsze, im większe i wyższe są bąbelki powietrzne. Folię taką docelowo umieszcza się na bezpośrednio na lustrze wody bąbelkami do dołu.

Przykrycie solarne doskonale izoluje wodę od otoczenia, ograniczając upływ ciepła z wnętrza basenu. Jednocześnie folia absorbuje energię słoneczną, która skumulowana zostaje w wodzie. Jest to bardzo skuteczna metoda utrzymywania temperatury wewnątrz basenu.

Folia solarna w bardzo wysokim stopniu redukuje również parowanie wody, co także ma znaczący wpływ na utrzymanie temperatury wewnątrz basenu. Z tego powodu często stosowana jest na basenach wewnętrznych, gdzie pomieszczenia basenowe muszą podlegać ciągłemu osuszaniu.

Nie można zapominać, też o kolejnej funkcji tego rodzaju przykrycia – chroni basen przed zabrudzeniami z zewnątrz. Muchy, liście czy piasek są w dużym stopniu zatrzymane, a basen pozostaje bardziej czysty.

Folia solaryczna jest materiałem zużywalnym. To znaczy, że na basenie, który ma zrównoważony skład wody, powinna posłużyć przez mniej więcej cztery, pięć lat. Potem trzeba wymienić ją na nową.

Przykrycie bąbelkowe na basen nadaje się do użytku wyłącznie w sezonie letnim. Nie możemy liczyć na to, ze zostanie zastosowane jako zimowe przykrycie basenowe. Nie jest również w żaden sposób materiałem zabezpieczającym przed wpadnięciem jakiegokolwiek obiektu do basenu.

Folie solaryczne montowane są na rolkach zwijających wykonanych z plastiku, aluminium lub ze stali nierdzewnej z prostym, ręcznym systemem zwijania.

folia bąbelkowa na basenie
Przykrycie basenu folią bąbelkową. Źródło: Mikapa Baseny.pro

Pianki termiczne – mocne przykrycie basenowe

Termiczne przykrycie basenu stanowi pewnego rodzaju alternatywę dla folii solarnej. Również, podobnie jak folia solarna, przykrycie to unosi się bezpośrednio na lustrze wody. Tak samo, jak folia solaryczna, piankę termiczną stosujemy do przykrywania basenu wyłącznie latem. Także nie chroni przed wpadnięciem do basenu cięższych obiektów.

Pianki nadają się do przykrywania basenów, a także wanien spa. Różnią się wówczas grubością.

Jest to przykrycie składające się z dwóch lub trzech warstw. Jedną z nich tworzy folia polietylenowa lub poliolefinowa, drugą elastyczna pianka izolująca. Przykrycie jest odporne na czynniki chemiczne oraz mikrobiolgoiczne.

Pianka termiczna bardzo skutecznie ogranicza straty ciepła w basenie.  

Ten rodzaj przykrycia możemy zamontować na z ręcznym systemem zwijania lub na automatycznej zwijarce basenowej.

Siatki naciągane na basen – ochraniają basen zimą

Siatkowe przykrycia basenowe znaleźć możemy pod różnymi nazwami – pokrowce na basen, czy też przykrycia batutowe na basen.

Siatki basenowe bardziej nadają się do użytkowania zimą. Są to bardzo wytrzymałe przykrycia naciągane na baseny zewnętrzne wykonywane z przepuszczalnej i oddychającej siateczki. Bardzo drobno pleciona siatka polipropylenowa jest bardzo mocna. Odporna na pleśń i grzyby.

Siatka przepuszcza deszczówkę i topniejący śnieg, ale stanowi barierę przed dostawaniem się do basenu większych zanieczyszczeń jak liście czy piasek.

Siatka jest bardzo mocnym przykryciem basenowym. Powinna wytrzymać ciężar leżącego na niej śniegu. Stanowi również skuteczne zabezpieczenie przed wpadnięciem do basenu dziecka, a nawet osoby dorosłej.

Pokrowiec jest przykryciem, który świetnie sprawdza się podczas sezonu zimowego, doskonale chroniąc basen. Mocowany jest na krzyżujących się taśmach i sprężynowych klipsach lub na sprężynach i specjalnych kotwicach montowanych do podłoża. Zakładanie i zdejmowanie siatki basenowej to zadanie dla więcej niż jednej osoby. Osłona ta nie jest łatwa w montażu, dlatego nie nadaje się do ciągłego użytkowania, a raczej zakłada się ją raz na dłuższy czas.

przykrycie siatka na basen
Siatkowe przykrycie basenu na zimę. Źródło: Lofa

Pływająca roleta basenowa – zabezpieczy przed wpadnięciem do wody

Rolety basenowe stanowią eleganckie i efektowne przykrycie basenu. Jest to przykrycie, które unosi się na powierzchni wody basenu. Montować można je zarówno w basenach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Żaluzje basenowe mogą chować się pod wodą lub nawijać na rolkę umieszczoną na brzegu basenu.

Odpowiednia budowa lamelek, z których składają się rolety, sprawia że doskonale ograniczają parowanie wody z basenu. Straty ciepła na zakrytym basenie są niewielkie, a oszczędność energii bardzo duża.

Profile żaluzji basenowych są ze sobą pozczepiane tworząc wytrzymałe jednolite przykrycie basenowe, które zabezpiecza przed utonięciem. Ta cecha może być bardzo ważna dla osób poszukujących skutecznego zabezpieczenia basenu przed wpadnięciem dzieci.

Rolety są bardzo wygodne w obsłudze. Wyposażone są w napęd, w związku z czym bardzo szybko można je otworzyć i zamknąć.  

Żaluzja w basenie ogrodowym nie stanowi przykrycia całorocznego. Używać można ją wyłącznie latem. Podczas okresu zimowego pozostaje zwinięta i zabezpieczona.

roleta basenowa przykrywająca
Roleta basenowa na basenie ogrodowym. Źródło: Mikapa Baseny.pro

Zadaszenie basenowe – wygodne przykrycie basenu na lato i zimę

Zadaszenie basenowe to najdroższa z opcji zamknięcia basenu. Spełnia jednak wszystkie ważne funkcje jakie powinno mieć przykrycie basenowe. Jest to propozycja dla najbardziej wymagających klientów, świetnie prezentująca się w przydomowym ogrodzie.

Zadaszenie basenowe jest opcją, która realnie pozwala na wydłużenie sezonu basenowego, a także korzystanie z basenu podczas chłodniejszego, deszczowego lata. W zależności od wysokości zadaszenia, możemy kąpać się wprost pod jego kopułą. Zadaszenie może również pozostawać otwarte podczas korzystania z basenu.

Zadaszenie doskonale chroni basen przed wszelkimi zabrudzeniami, które mogą dostać się do wody. Ogranicza również wyparowywanie wody.

Przesuwany, sztywny dach nad basenem stanowi doskonałe zabezpieczenie przed niepożądanym wejściem do basenu przez dzieci oraz zwierzęta.

Zadaszenia mogą być, w zależności od naszego gustu czy potrzeb różnej wysokości. Możemy wybrać pomiędzy wyższymi kopułami, dzięki którym będziemy mogli korzystać z basenu bezpośrednio pod zadaszeniem. Możemy też zdecydować się na bardziej dyskretne, bardzo niskie zadaszenie basenowe.  

Wszystkie zadaszenia basenowe posiadają budowę segmentową i składają się z wykonanych najczęściej z poliwęglanu przezroczystych elementów mocowanych na prowadnicach. Szyby te można z łatwością przesuwać, otwierając je i zamykając według potrzeb. Zadaszenia są wykonane z trwałych i wytrzymałych materiałów, dzięki którym stanowią całoroczną ochronę basenu. Latem, poliwęglanowe szyby absorbują ciepło, dzięki czemu podnosi się temperatura wody w basenie. Zimą zadaszenie doskonale chroni basen przed niską temperaturą, wiatrem i opadami.

Osłona basenu to dobra inwestycja. Dzięki wyborowi którejś z opcji możemy zaoszczędzić czas oraz w dłuższej perspektywie również pieniądze. Możemy także zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i zwierzętom. To od nas zależy, na którą opcję się zdecydujemy. Pamiętajmy jednak, że basen warto chronić i latem i zimą. 

zadaszenie basenowe nowoczesne
Futurystyczne zadaszenie basenu. Źródło: Aluna

Jakie przykrycie będzie dla mnie odpowiednie?

Ten artykuł nie wyczerpuje tematu przykryć, zadaszeń i zabezpieczeń basenu. Prezentujemy najbardziej popularne i zarazem praktyczne sposoby. Możliwości jest oczywiście znacznie więcej. Warto sprawdzić ofertę różnych firm basenowych pod tym kątem.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] zaletach przykryć basenowych pisaliśmy TU. Istotną zaletą tego typu rozwiązań jest również to, że przykrycia zapobiegają […]

trackback

[…] dodać, że problem wpływu deszczu na wodę basenową nie dotyczy osób, które zainstalowały zadaszenie basenowe lub inny rodzaj przykrycia. Baseny tego typu są osłonięte od deszczu i pyłu w […]