Wykończenie basenu całorocznego w domu zależy od preferencji estetycznych, stylu domu i budżetu. Poniżej przedstawimy dostępne na rynku rodzaje okładzin basenowych wraz z ich zaletami i wadami. Należy pamiętać, że wybór odpowiedniego wykończenia basenu powinien być dokładnie przemyślany, ze względu na koszty i wymagania związane z konserwacją i utrzymaniem czystości.
Płytki ceramiczne
To obecnie rzadziej wybierana opcja w basenach prywatnych. Chociaż warto zwrócić uwagę, że ze względu na swoją wytrzymałość i łatwość w utrzymaniu czystości to bardzo ciekawa propozycja. Firmy takie jak Agrob Buchtal mają wiele ciekawych wzorów – można wybrać płytki w różnych kolorach i formatach, co pozwala na dostosowanie wyglądu basenu do stylu domu. Generalnie płytki ceramiczne są częściej spotykane na pływalniach publicznych.
Mozaika basenowa
Mozaika to bardziej kosztowna opcja, ale dająca efekt luksusowego wykończenia. Mozaikę można umieścić na całej powierzchni basenu lub jedynie na wybranych fragmentach, co pozwoli na stworzenie interesujących wzorów.
Największą zaletą jest ciekawy wygląd basenu oraz duża możliwość aranżacji. Praktycznie nieograniczony wybór kolorów i faktur, w tym wzorów imitujących naturalny kamień, marmur i drewno.
To bardzo popularny rodzaj powierzchni basenowej. Należy brać pod uwagę, że odpowiednie położenie mozaiki gwarantuje wyjątkową wytrzymałość, długą żywotność.
Z drugiej strony należy podkreślić, że mozaika jest wymagająca, jeśli chodzi o precyzję wykonania oraz staranność w przygotowaniu warstw hydroizolacji. Dlatego warto wybrać firmę basenową, która ma duże doświadczenie w tego typu pracach. W większości przypadków „dobry płytkarz” nie wystarczy.
Wielu producentów mozaiki basenowej, w tym także firma ezarri, poleca kleić mozaikę na odporną zaprawę epoksydową.
Okładzina z kamienia naturalnego
Wykorzystanie kamienia naturalnego jako materiału wykończeniowego basenu jest ciekawym wyborem dla właścicieli domów, którzy chcą stworzyć naturalny i elegancki wygląd. Kamień naturalny jest trwałym materiałem, który może wytrzymać trudne warunki środowiska basenowego. Jest również antypoślizgowy, dzięki czemu jest bezpieczniejszą opcją dla osób kąpiących się.
Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie rodzaje kamienia naturalnego nadają się do stosowania w basenach. Niektóre kamienie, takie jak wapień, mogą być porowate i mogą wymagać częstszej konserwacji, aby zapobiec powstawaniu plam lub uszkodzeń. Inne kamienie, takie jak marmur, mogą być bardziej podatne na pękanie lub odpryski ze względu na stałą ekspozycję na wodę i chemikalia.
Aby upewnić się, że kamień naturalny zastosowany w basenie jest odpowiedni i bezpieczny, zaleca się konsultację z profesjonalnym projektantem lub baseniarzem, który ma doświadczenie w projektowaniu i budowie basenów. Mogą pomóc wybrać odpowiedni rodzaj kamienia do basenu w oparciu o jego właściwości, trwałość i wymagania konserwacyjne.
Ogólnie rzecz biorąc, użycie kamienia naturalnego w basenie może stworzyć piękny i luksusowy wygląd, ale ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj kamienia i odpowiednio o niego dbać.
Folia PCV
Folia basenowa jest popularnym materiałem do pokrycia basenów z kilku powodów. Foliowanie jest stosunkowo tanią opcją w porównaniu do innych materiałów wykończeniowych, takich jak płytki ceramiczne czy kamień naturalny. Jest to szczególnie atrakcyjna opcja dla osób z niezbyt rozciągliwym budżetem. Folia basenowa jest łatwa do zainstalowania, co pozwala na stosunkowo szybkie ukończenie projektu. Warto jednak zadbać o poprawne przygotowanie powierzchni pod montaż folii.
Folia PCV jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne, takie jak pęknięcia czy odpryski. Jest to szczególnie ważne dla basenów o niestandardowych kształtach, gdzie inne materiały wykończeniowe mogą być trudne do dopasowania.
Membrany basenowe są łatwe do utrzymania w czystości, ponieważ są bardzo śliskie. Brud i zanieczyszczenia nie przyklejają się do nich. Wystarczy regularne czyszczenie odkurzaczem, aby zachować estetykę i higienę basenu.
Warto jednak pamiętać, że folia basenowa PCV może być mniej trwała niż niektóre inne materiały wykończeniowe i może wymagać wymiany po kilku latach użytkowania. Większość produktów firmy Renolit posiada gwarancję na trwałość powłoki foliowej na 5-10 lat. W praktyce baseny foliowane wytrzymują jeszcze dłużej.
Stal nierdzewna
Baseny ze stali nierdzewnej w domu mają swoje zalety i wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o budowie takiego basenu.
Baseny wykończone blachą kwasoodporną są bardzo trwałe i odporne na korozję. Oznacza to, że mogą wytrzymać wiele lat bez potrzeby wymiany lub naprawy. Jak podkreśla polski producent basenów firma Lepsod – stal nierdzewna jest łatwa do utrzymania w czystości i higieniczna.
Baseny ze stali nierdzewnej mają zdecydowanie nowoczesny wygląd. Wymagają dużego zaangażowania w projekt całej hali basenowej. Tak aby wszystko miało spójny, nowoczesny wygląd.
Największą wadą basenu ze stali nierdzewnej jest koszt. Są jednymi z najdroższych rodzajów basenów na rynku, co może przekładać się na wyższe koszty budowy.
W przeciwieństwie do basenów wykonanych z innych materiałów, takich jak mozaika czy kamień naturalny, baseny ze stali nierdzewnej oferują zerowy wybór kolorów i wzorów. Zawsze jest to metaliczna szarość. Ale czy jest to miłe dla oka? Zdania są podzielone! Wiele osób wskazuje, że jest to bardzo nienaturalny kolor. Wpływa na ogólną atmosferę pomieszczenia.
Wysoka przewodność ciepła to kolejny aspekt, który warto rozpatrywać. Stal nierdzewna ma wysoką przewodność ciepła, co oznacza, że woda w takim basenie może szybciej tracić ciepło niż w basenie wykonanym z innego materiału.
Farba do basenu
Farba do basenu to ekonomiczny materiał wykończeniowy, który ma pewne zalety. Jednak z opinii użytkowników można wnioskować, że wady tego rozwiązania są przeważające. Niska trwałość powłoki i brak szczelności to najważniejsze cechy. Dlatego w basenie całorocznym nie powinien być brany pod uwagę jako alternatywa dla powyższych.
Zapewnia wodoszczelność, wysoką odporność na działanie chloru, na ścieranie i promieniowanie UV.