Jak utrzymać basen w czystości

Jak utrzymać basen w czystości

W tym artykule zaprezentujemy kilka ważnych zasad, których przestrzeganie zagwarantuje, że Państwa basen będzie wyglądał na zadbany i czysty przez wiele lat, a także nie będzie stanowił zagrożenia dla nas i naszych dzieci.

Zasada pierwsza – Czysta woda to podstawa

Jeśli w basenie ma być krystalicznie czysta woda to musimy minimum raz w tygodniu kontrolować jej parametry oraz dozować odpowiedną dawkę środków chemicznych. W upalne dni wszystkie czynności wykonujemy częściej.

Wielu użytkowników obawia się stosować chemię basenową myśląc, że jest ona niebezpieczna. Nic bardziej mylnego! Chemia basenowa jest absolutnie niezbędna dla utrzymania prawidłowych parametrów wody.

Uwagę zwróciłbym jedynie na jej jakość – często bowiem na rynku (głównie w marketach) spotykamy produkty o kiepskiej jakość. Takie produkty mają nie tylko słabą wydajność ale i często są zanieczyszczone chemicznie. Zachęcam zatem do wnikliwego sprawdzania tego co kupujemy do naszego basenu!

Często droższa chemia oznacza lepszą jakość i lepszą wydajność.

Zasada druga – Odpowiednia filtracja

Układ filtrujący to element bez którego basen nie może prawidłowo funkcjonować. Zanieczyszczenia dostające się do wody z powietrza bądź na wnoszone na ludzkiej skórze – czyli brud, bakterie, wirusy, glony, itd. – są wstępnie neutralizowane przez chemię utrzymującą się w wodzie. Aby jednak całkowicie się ich pozbyć potrzebne jest ich odfiltrowanie. Czyli trwałe usunięcie z wody.

Kontrolujmy minimum raz w tygodniu wydajność układu całego filtrującego. Będą to zatem: stopień zanieczyszczenia filtra, kontrola brudu w skimmerze, oraz stan koszyka prefiltra pompy.

Zasada trzecia – Nie lubimy osadu na dnie

Użytkownicy basenu nie powinni dopuścić do tego aby na dnie basenu gromadził się brud – piasek, liście, martwe owady.

Regularne czyszczenie dna basenu nie tylko będzie miało wpływ na estetykę basenu ale również zmniejszy ryzyko odbarwień powierzchni basenu i co ważniejsze – wyeliminuje pożywkę dla bakterii i glonów.

Czyszczenie dna można robić ręcznie poprzez podłączenie węża do pompy basenowej i odsysanie nagromadzonego brudu lub użyć automatyczny odkurzacz – czyli urządzenie które samo czyści dno i ściany.

Previous Płukanie filtra piaskowego
Next Wiosenne czyszczenie basenu

Podobne artykuły:

Baseny

Utrata ciepła w basenie

Dla wielu osób basen ogrodowy powoduje skojarzenia z czymś przyjemnym, ciepłym lub słonecznym południem Europy. Klimat w Polsce nie jest zbyt uprzejmy i chyba nie ma nic bardziej odrzucającego jak myśl o kąpieli w

Technika basenowa

Czym ogrzewać basen ogrodowy?

Ciepła woda w basenie to podstawa! Kto raz spróbował kąpieli w ogrzewanym basenie ogrodowym nie będzie już chciał inaczej. Komfortowa temperatura do pływania na basenie znajdującym się w ogrodzie wynosi

Baseny

Odkurzacz basenowy: Dolphin Supreme M4

Dolphin Supreme M4 należy do najnowszej generacji odkurzaczy basenowych wprowadzonych na rynek w 2010 roku.