Jak utrzymać basen w czystości

Jak utrzymać basen w czystości

W tym artykule zaprezentujemy kilka ważnych zasad, których przestrzeganie zagwarantuje, że Państwa basen będzie wyglądał na zadbany i czysty przez wiele lat, a także nie będzie stanowił zagrożenia dla nas i naszych dzieci.

Zasada pierwsza – Czysta woda to podstawa
Jeśli w basenie ma być krystalicznie czysta woda to musimy minimum raz w tygodniu kontrolować jej parametry (w upalne dni częściej) oraz dozować odpowiedną dawkę środków chemicznych. Wielu użytkowników obawia się stosować chemię basenową myśląc, że jest ona niebezpieczna. Nic bardziej mylnego – chemia basenowa jest absolutnie niezbędna dla utrzymania prawidłowych parametrów wody. Uwagę zwróciłbym jedynie na jej jakość – często bowiem na rynku (głównie w marketach) spotykamy produkty o kiepskiej jakośc. Takie produkty mają nie tylko słabą wydajność ale i często są zanieczyszczone chemicznie. Zachęcam zatem do wnikliwego sprawdzania tego co kupujemy do naszego basenu! Często droższa chemia oznacza lepszą jakość i lepszą wydajność.

Zasada druga – Odpowiednia filtracja
Układ filtrujący to element bez którego basen nie może prawidłowo funkcjonować. Zanieczyszczenia dostające się do wody z powietrza bądź na ludzkiej skórze – czyli brud, bakterie, wirusy, glony, itd. – są wstępnie neutralizowane przez chemię utrzymującą się w wodzie. Aby jednak całkowicie się ich pozbyć potrzebne jest odfiltrowanie – czyli trwałe usunięcie z wody. Kontrolujmy zatem minimum raz w tygodniu wydajność układu filtrującego – stopień zanieczyszczenia filtra oraz takich elementów jak skimmer oraz prefiltr pompy.

Zasada trzecia – Nie lubimy osadu na dnie
Użytkownicy basenu nie powinni dopuścić do tego aby na dnie basenu gromadził się brud – piasek, liście, martwe owady. Regularne czyszczenie dna basenu nie tylko będzie miało wpływ na estetykę basenu ale również zmniejszy ryzyko odbarwień powierzchni basenu i co ważniejsze – wyeliminuje pożywkę dla bakterii i glonów.
Czyszczenie dna można robić ręcznie poprzez podłączenie węża do pompy basenowej i odsysanie nagromadzonego brudu lub użyć automatyczny odkurzacz – czyli urządzenie które samo czyści dno i ściany.

Previous Płukanie filtra piaskowego
Next Wiosenne czyszczenie basenu

Podobne artykuły:

Baseny

Basenowe ABC – coś dla początkujących

Artykuł ten ma na celu w możliwie przystępny sposób przybliżyć najważniejsze kwestie związane z konstrukcją basenów oraz praktycznym użytkowaniem basenów dla celów prywatnych: oczyszczane wody, mechaniczne metody uzdatniania, niezbędne elementy

Przykrycia basenowe

Czym ogrzewać basen ogrodowy?

Ciepła woda w basenie to podstawa! Kto raz spróbował kąpieli w ogrzewanym basenie ogrodowym nie będzie już chciał inaczej. Komfortowa temperatura do pływania na basenie znajdującym się w ogrodzie wynosi

Baseny

Podstawowe wiadomości o wodzie

Powszechnie znany jest wzór chemiczny na wodę czyli H2O. Jest to wzór na idealnie czystą wodę, która jednak w przyrodzie nie występuje. Z życia codziennego wiemy, że woda morska różni się od