Dla wielu osób basen ogrodowy powoduje skojarzenia z czymś przyjemnym, ciepłym lub słonecznym południem Europy. Klimat w Polsce nie jest zbyt uprzejmy i chyba nie ma nic bardziej odrzucającego jak myśl o kąpieli w zimnej wodzie… Dla wielu osób jest to wystarczający powód aby zrezygnować z budowy basenu ogrodowego. Ale w rzeczywistości basen może być ciepły i przyjazny nawet w naszej szerokości geograficznej – wystarczy odpowiednia instalacja ogrzewająca! Temu poświęcony będzie inny wpis na naszej stronie. W niniejszym artykule przeanalizujemy sposoby w jaki baseny tracą ciepło.

Basen traci ciepło na 4 sposoby:

  1. Parowanie – około 50-95% całkowitej straty. 50% jeśli basen jest przykrywany przez 12h dziennie, 95% jeśli pozostaje odkryty całą dobę.
  2. Konwekcja – odpowiada za 10-50% całkowitej straty. To zjawisko silnie uwarunkowane jest prędkością oraz wilgotnością względną wiatru.
  3. Wypromieniowanie – odpowiada za 5-15% całkowitej straty. Nagrzana woda oddaje w nocy lub w chłodniejsze dni ciepło w postaci promieniowania podczerwonego z powrotem w stronę nieba.
  4. Przewodnictwo – odpowiada za 2% całkowitej straty. Woda traci ciepło bezpośrednio do gruntu przez ściany i dno.

Jak wyraźnie wynika z empirycznych analiz przytoczonych powyżej szybka utrata ciepła przez odkryty basen, spotęgowana dużą różnicą temperatur pomiędzy wodą, a stykającym się z nią powietrzem (nocą, w zimnych porach roku, a nawet w chłodne dni lata) jest głównym powodem wychładzania się basenu.

Parowanie w bilansie utraty ciepła jest najważniejsze. Zastosowanie jakiegokolwiek skutecznego przykrycia basenu wyeliminuje największy pojedynczy czynnik utraty ciepła! Doświadczenie pokazuje, że sama tylko instalacja przykrycia w postaci folii solarycznej podnosi średnią temperaturę wody w basenie o 4 stopnie! Zamiast folii można zastosować droższą, ale i trwalszą – roletę basenową.

Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem ograniczającym straty ciepła jest montaż zadaszenia basenu. Basen osłonięty od podmuchów wiatru nie traci temperatury, a istotnym i w dodatku darmowym czynnikiem ogrzewającym jest słońce. O ile tafla wody odkryta lub przykryta (roletą basenową czy folią solaryczną) jest dobrze ogrzewana w trakcie bezwietrznej pogody bezpośrednią operacją słoneczną o tyle zadaszenia basenów skuteczne są również podczas pogody wietrznej. Również kąt nachylenia transparentnych ścian zadaszenia jest bardziej prostopadły do padających promieni słonecznych i efekt ogrzewania wody oraz powietrza pod zadaszeniem jest lepszy.

Zadaszenia basenowe potrafią podnieść temperaturę wody o ponad 8oC. To właśnie te akcesoria przekształcają basen w gigantyczny kolektor ciepła absorbujący maksimum darmowej energii w czasie dnia i chronią przed utratą ciepła, gdy temperatura zewnętrzna obniża się nocą.