Niemalże wszyscy producenci basenów zalecają pozostawianie wody w niecce przez okres zimowy. Jakie czynności należy wykonać aby niecka nie uległa uszkodzeniu podczas długiej mroźnej zimy? Co należy dodać do wody aby wiosenne czyszczenie nie było udręką?

Zarówno w przypadku basenów stalowych, poliestrowych, polimerowych jak i betonowych wkopanych w ziemię, siła zamarzającej wody podczas zimy pozwala przeciwdziałać sile marznącej ziemi jaka działa na ściany basenu. Dlatego nie zaleca się całkowitego spuszczania wody z basenu. Ważne jest aby spuścić wodę z basenu do poziomu około 30-40 cm poniżej wlotu skimmera. Zapobiegnie to przepełnieniu basenu w przypadku obfitych opadów w okresie jesienno-zimowym.

Zanim wypuścimy wodę z basenu do odpowiedniego poziomu, postarajmy się wyczyścić brud lub osad, który jest na ścianach i dnie. Warto usunąć liście z dna, a ściany przemyć szczotką. Można w tym celu użyć automatyczny odkurzacz basenowy. Jeśli brud pozostawimy do wiosny basen będzie trzeba mocno szorować.

basen brudny
Widoczne nagromadzenie brudu. Ściany należy wyczyścić przed zimą.

Nie wolno również zapomnieć o spuszczeniu wody z instalacji hydraulicznej, filtra, wymiennika ciepła lub pompy ciepła. W tym celu warto użyć sprężarki lub odkurzacz wodny. Pomoże to usunąć resztki zalegającej wody w orurowaniu.

Co wlać do basenu na zimę?

Istotne jest odpowiednie przygotowanie wody, która pozostanie w niecce przez zimę. Dodając specjalne środki zmiękczające wodę i zawierające długotrwale działający algicyd, zapobiegniemy silnym zabrudzeniom i odbarwieniom ścian i dna basenu. Ułatwi nam to istotnie wiosenne sprzątanie.

Częstym błędem jaki popełniają nowi posiadacze basenów jest przekonanie, że do basenu wlewamy płyn przeciw zamarzaniu wody basenowej.

Aby zabezpieczyć ściany basenu przed uszkodzeniem spowodowanym rozszerzającym się lodem, należy wrzucić do wody kilka pływających przedmiotów, które zaabsorbują siłę wytwarzaną przez lód. Mogą to być plastikowe butelki lub pojemniki po chemii basenowej. Można je odpowiednio powiązać, tak aby nie znalazły się wszystkie w jednym miejscu basenu.

Idealnym rozwiązaniem byłoby przykrycie basenu specjalną plandeką lub siatką, która zapobiegać będzie dostawaniu się liści i brudu z powietrza. Pamiętać jednak należy, że przykrycie to musi wytrzymać ciężar wody i śniegu (zalecane jest aby przykrycia tego typu wytrzymywały nacisk minimum 60 kg / m2