Jak przygotować basen do zimy

Jak przygotować basen do zimy

Niemalże wszyscy producenci basenów zalecają pozostawianie wody w niecce przez okres zimowy. Jakie czynności należy wykonać aby niecka nie uległa uszkodzeniu podczas długiej mroźnej zimy? Co należy dodać do wody aby wiosenne czyszczenie nie było udręką? 

Zarówno w przypadku basenów stalowych, poliestrowych, polimerowych jak i betonowych wkopanych w ziemię, siła zamarzającej wody podczas zimy pozwala przeciwdziałać sile marznącej ziemi jaka działa na ściany basenu. Dlatego nie zaleca się całkowitego spuszczania wody z basenu. Ważne jest aby spuścić wodę z basenu do poziomu około 10-16 cm poniżej wlotu skimmera. Zapobiegnie to przepełnieniu basenu w przypadku obfitych opadów w okresie jesienno-zimowym. Nie wolno również zapomnieć o spuszczeniu wody z instalacji filtrującej i grzewczej.

Gdy poziom wody w basenie jest już obniżony postarajmy się wyczyścić brud lub osad, który jest na ścianach i nie zdążył jeszcze wyschnąć. Ze świeżym nie powinno być problemu, gorzej będzie jeśli brud pozostawimy do wiosny…

basen brudny

Widoczne nagromadzenie brudu. Ściany należy wyczyścić przed zimą.

Istotne jest odpowienie przygotowanie wody, która pozostanie w niecce przez zimę. Dodając specjalne środki zmiękczające wodę i zawierające długotrwale działający algicyd, zapobiegniemy silnym zabrudzeniom i odbarwieniom ścian i dna basenu. Ułatwi nam to istotnie wiosenne sprzątanie.

Aby zabezpieczyć ściany basenu przed uszkodzeniem spowodowanym rozszerzającym się lodem, należy wrzucić do wody kilka pływających przedmiotów, które zaabsorbują siłę wytwarzaną przez lód. Mogą to być plastikowe butelki lub pojemniki po chemii basenowej. Można je odpowiednio powiązać, tak aby nie znalazły się wszystkie w jednym miejscu basenu.

Idealnym rozwiązaniem byłoby przykrycie basenu specjalną plandeką lub siatką, która zapobiegać będzie dostawaniu się liści i brudu z powietrza. Pamiętać jednak należy, że przykrycie to musi wytrzymać ciężar wody i śniegu (zalecane jest aby przykrycia tego typu wytrzymywały nacisk minimum 60 kg / m2

Previous Wiosenne czyszczenie basenu
Next Utrata ciepła w basenie

Podobne artykuły:

Baseny

Co to jest chlorowanie szokowe

Chlorowanie szokowe stanowi jeden z podstawowych procesów, niezbędnych do utrzymania prawidłowej jakości wody w basenie lub jacuzzi!

Baseny

Pojemność basenu

Wiele osób posiadających basen nie orientuje się jaka jest jego faktyczna pojemność. Informacja ta jest jendak ważna z punktu widzenia prawidłowego dawkowania środków chemicznych.

Przykrycia basenowe

Czym ogrzewać basen ogrodowy?

Ciepła woda w basenie to podstawa! Kto raz spróbował kąpieli w ogrzewanym basenie ogrodowym nie będzie już chciał inaczej. Komfortowa temperatura do pływania na basenie znajdującym się w ogrodzie wynosi