Preparaty zawierające w swym składzie tzw. aktywny tlen to alternatywa dla środków chlorowych. Metodę tą uważa się za łagodniejszą i bardziej przyjazną niż zastosowanie preparatu na bazie chloru.

Aktywny tlen ma działanie podobne do chloru. Bakterie i nieczystości znajdujące się w wodzie basenowej są niszczone przez zawarte w metodzie tlenowej aktywne składniki. Jednak działanie tych składników na algi nie jest aż tak radykalne jak chloru. Dlatego sprzedawane produkty do tlenowej pielęgnacji składają się z dwóch elementów – wspomnianych składników aktywnych oraz algicydu. Dzięki temu pielęgnacja jest skuteczna i kompleksowa.

Jedną z największych zalet metody tlenowej jest to, że w wodzie nie utrzymuje się przykry zapach chloru. Istotne jest również, że metoda aktywnego tlenu umożliwia osobom uczulonym na związki chlorowe w pełni korzystać z uroków i przyjemności prywatnego basenu. Tlenowa pielęgnacja wody jest także bardzo popularna wśród właścicieli wanien lub minibasenów z hydromasażem.

W tym miejscu warto wspomnieć, że aktywny tlen jest nieco bardziej wymagający co do skuteczności filtracji wody oraz prawidłowego przepływu wody w basenie. Filtr zatem dobrze gdyby był przewymiarowany, zaś niecka posiadała zarówno skimmer jak i spust denny.