Kiedy wchodzimy na krytą pływalnię i uderza nas silny odór chloru, nasza pierwsza myśl często sugeruje, że woda musi być wyjątkowo mocno zachlorowana. Paradoksalnie jednak, to co wyczuwamy, świadczy o tym, że chloru w wodzie jest za mało lub cały proces uzdatniania wody nie przebiega prawidłowo. W zbalansowanej wodzie basenowej, której poziomy chloru są odpowiednio zarządzane, zapach chloru powinien być ledwo wyczuwalny.
Dlaczego na basenie czuć chlor?
Chlor jest powszechnie stosowany jako środek dezynfekujący w wodzie basenowej dzięki swojej zdolności do niszczenia patogenów. Ale reakcje chloru z tym co może znajdować się w wodzie są skomplikowane. Pot, naturalny tłuszcz, olejki po opalaniu i inne organiczne substancje „podstawiają się” do reakcjach chemicznych z chlorem, w wyniku czego powstają wspomniane chloraminy. Te związki są odpowiedzialne nie tylko za charakterystyczny zapach. Mogą również powodować podrażnienie oczu, skóry i dróg oddechowych, a także obniżać skuteczność chloru w zwalczaniu patogenów.
Co to są chloraminy?
Chloraminy to związki zawierające azot i chlor. W basenach najczęściej spotykamy mono-, di- i trichloraminy. To one są odpowiedzialne za większość negatywnych efektów związanych z pobytem na basenie, w tym silny zapach i podrażnienie oczu. Ich obecność wskazuje na to, że chlor nie jest już tak aktywny w dezynfekcji, jak to konieczne.
Czy zawsze jest za mało chloru, gdy czuć jego zapach?
Niezależnie od tego, jak sprzeczne to może się wydawać, silny zapach chloru jest sygnałem, że w wodzie może być za mało wolnego chloru – aktywnej formy chloru, która skutecznie dezynfekuje wodę. Zamiast tego, chlor jest zużywany na tworzenie chloramin w reakcji z zanieczyszczeniami organicznymi. Oznacza to, że konieczne może być gwałtowne podniesienie chloru wolnego, aby zapewnić odpowiednią dezynfekcję i przełamać występowanie chloru związanego.
Jak uniknąć powstawania chloramin?
Aby zminimalizować powstawanie chloramin i utrzymać wodę w basenie w optymalnej kondycji, kluczowe jest podejmowanie kilku prostych kroków:
Prysznic przed kąpielą. Prosty prysznic przed wejściem do wody znacząco redukuje ilość zanieczyszczeń, z którymi będzie musiał reagować chlor. Pot, tłuszcz i zanieczyszczenia na skórze silnie wpływają na powstawanie związków chloru i azotu.
Szokowe chlorowanie. Regularne szokowanie basenu, czyli dodanie większej niż zwykle ilości chloru, może zniszczyć zgromadzone zanieczyszczenia organiczne i chloraminy, przywracając skuteczność dezynfekcji.
Równowaga chemii wody. Utrzymanie odpowiedniego pH wody i innych parametrów chemicznych jest kluczowe dla efektywności chloru.
Edukacja użytkowników basenu. Informowanie gości o znaczeniu higieny, takich jak unikanie korzystania z basenu przy chorobie czy zachęcanie do regularnego korzystania z toalety. To może zmniejszyć ilość zanieczyszczeń wprowadzanych dobasenu.
Monitorowanie i kontrola. Regularne badanie poziomu chloru wolnego, chloru związanego oraz innych wskaźników jakości wody pozwala szybko zareagować na wszelkie zmiany i dostosować proces dezynfekcji.
Przez zrozumienie tych procesów i stosowanie się do zaleceń, możemy nie tylko cieszyć się basenem o przyjemnym, neutralnym zapachu, ale również zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo i komfort kąpieli.
Pamiętaj, że basen to miejsce relaksu i rekreacji, ale także wspólnej odpowiedzialności za zdrowie i higienę. Stosując się do zasad korzystania z basenu i dbając o odpowiednie warunki chemiczne wody, przyczyniamy się do lepszego komfortu wszystkich użytkowników.