Zapewne każdy użytkownik rozkładanego basenu ogrodowego spotkał się kiedyś z problemem przedartej lub dziurawej folii w swoim basenie. Co wtedy należy zrobić? Jak zakleić dziurę w uszkodzonym basenie? Czy jesteśmy skazani na zakup nowego basenu? Niekoniecznie…

Zacznijmy od początku – jak może powstać dziura w basenie?

Dziura w dnie basenu

Na podstawie naszych obserwacji i rozmów z użytkownikami najczęstszą przyczyną powstania uszkodzeń folii wcale nie jest jej przebicie grabiami czy przegryzienie przez psa lub kota.

Przede wszystkim nieodpowiednio przygotowana powierzchnia pod dnem basenu może być przyczyną szybkiego przetarcia się folii na dnie.

Powierzchnia pod basenem powinna być równa, bez kamieni i dobrze wypoziomowana. Na takiej powierzchni warto położyć podkład pod basen. Może to być gruba włóknina, albo plandeka.

Złe przechowywanie basenu

Inną równie częstą przyczyną jest nieprawidłowe przechowywanie basenu podczas zimy. Basen powinien być wyczyszczony, osuszony i prawidłowo złożony po sezonie letnim.

Istotne jest również miejsce przechowywania basenu. Basen powinniśmy składować w miejscu gdzie zimą nie ma myszy lub innych dzikich zwierząt. Najlepiej pod dachem.

Czym zakleić dziurę w basenie?

Branża basenowa oferuje kilka rozwiązań związanych z samodzielną naprawą basenu. Pomijamy amatorskie sposoby naprawy jak użycie taśmy izolacyjnej, taśmy Mc Givera czy silikonu  – bo są one po prostu nieskuteczne!

Najlepszym sposobem na naprawę folii są gotowe zestawy naprawcze do klejenia na sucho. Można je nabyć w specjalistycznych sklepach basenowych. Ich cena nie jest wygórowana, za to skuteczność stuprocentowa !

Naprawa dziury w basenie

Na przykładzie właśnie takiego zestawu naprawczego opiszemy jak można skutecznie wykonać naprawę przedziurawionego basenu.

Naprawę rozpoczynamy od prawidłowego przygotowania uszkodzonej powierzchni. Miejsce należy dokładnie oczyścić i odtłuścić acetonem. Ale musimy uważać, gdyż jego nadmiar może w prosty sposób rozpuścić folię PCV. Czyli powierzchnię po prostu delikatnie przecieramy szmatką namoczoną acetonem.
Zamiast acetonu można też użyć papier ścierny – aby folię lekko zmatowić w miejscu klejenia.

Łatka, którą nakleimy na uszkodzone miejsce powinna być nieco większa od uszkodzonego miejsca, tak aby uzyskać szczelność i uniknąć rozklejenia czy rozwarstwienia.

Klej nakładamy zarówno na łatkę jak i folię basenu. Dopilnujmy aby klej był rozprowadzony równomiernie, a jego warstwa niezbyt gruba. Następnie przykładamy łatkę do folii i mocno dociskamy. Ważnym aspektem w tym momencie będzie pozostawienie silnego docisku przez dłuższy czas. Dlatego w miejscu klejenia najlepiej postawić ciężki przedmiot.

Po około 3 godzinach nasz basen jest już sklejony i szczelny! Będziemy mogli z niego korzystać kolejny sezon.

W tym miejscu warto dodać, że klej należy stosować w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, a najlepiej na wolnym powietrzu. Klej zawiera Tetrahydrofuran, czyli substancję o ostrym oraz drażniącym zapachu.

Często zadawanym pytaniem przez użytkowników basenów ogrodowych jest to dotyczące klejenia folii basenowej na mokro. Niewątpliwie jest i na to rozwiązanie!

Klejenie basenu na mokro

W sprzedaży występują łatki ze specjalnej folii z masą samoprzylepną. Odpowiednio szybkie przyklejenie łatki i silny docisk sprawią, że łatka przyklei się pod wodą do powierzchni basenu i go uszczelni. Według deklaracji producenta łatka będzie trzymać do końca sezonu.

Naprawa przedartej folii w basenie – skrót:

  1. Oczyszczenie oraz odtłuszczenie powierzchni
  2. Zmatowienie powierzchni za pomocą papieru ściernego lub acetonu
  3. Zmierzenie dziury oraz przygotowanie łatki
  4. Naklejenie i mocny docisk łatki
  5. Po 3 godzinach basen jest gotowy do użytku
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments