• Pojemność basenu

Pojemność basenu

Wiele osób posiadających basen nie wie jaka jest jego faktyczna pojemność. Informacja ta jest bardzo ważna z punktu widzenia prawidłowego dodawania środków chemicznych. Dawki podawane na opakowaniach produktów basenowych określają ile środka należy dodać na 1 m3 basenu albo na każde 1000 litrów.

Dla przypomnienia podamy, że miarą pojemności wody w basenie jest 1 metr sześcienny albo po prostu litry wody.

1 m3 = 1000 litrów wody

Jak określić pojemność naszego basenu? Mamy na to co najmniej dwa sposoby.

Najdokładniejszą metodą do precyzyjnego określenia pojemność basenu jest zmierzenie ilości napuszczanej wody przy pomocy licznika (wodomierza). Licznik możemy zamontować na kran, z którego pobieramy wodę lub spisać wartość na liczniku głównym i porównać ją z wartością po napełnieniu basenu. Warto zauważyć, że ta metoda może okazać się bardzo przydatna gdy basen ma nieregularny kształt.

Najczęściej stosowaną metodą jest oszacowanie pojemności basenu przy pomocy obliczeń matematycznych. Nadmienić warto, że wartość, którą uzyskamy nie musi być bardzo dokładna. Ale dla potrzeb stosowania chemii basenowej z pewnością będzie wystarczająca.

Poniżej przedstawiamy proste wzory do obliczeń. Aby je użyć musimy najpierw zmierzyć długości boków w basenie oraz jego głębokość. W przypadku basenów z opadającym dnem do obliczeń przyjmujemy średnią głębokość.

Basen prostokątny

Wzór na obliczenie pojemności basenu prostokątnego:

długość (m) x szerokość (m) x średnia głębokość (m) x 1000 = pojemność w litrach

basen prostokątny

Basen okrągły

Wzór na obliczenie pojemności basenu okrągłego:

średnica (m) x średnica (m) x średnia głębokość (m) x 785 = pojemność w litrach
basen okrągły

Basen owalny

Wzór na obliczenie pojemności basenu prostokątnego:

długość (m) x szerokość (m) x średnia głębokość (m) x 785 = pojemność w litrach
basen owalny

Podobne artykuły:

Baseny

Dolphin E20 vs Dolphin S100

Dziś do porównania bierzemy dwa modele ekonomicznych odkurzaczy do basenu. Są proste w obsłudze i skutecznie czyszczą osad na dnie basenu. Idealnie nadają się do czyszczenia basenów ogrodowych. Dolphin-y są

Baseny

Basen stelażowy klasy Premium

Szukając ochłodzenia i przyjemności latem zwykle sięgamy po lody – od świderków przez sorbety, kończąc na lodach włoskich. Jednak gdy upał staje się naprawdę nieznośny to wtedy poszukujemy czegoś więcej!

Baseny

Jak czyścić basen kąpielowy – najlepsze sposoby

Czyszczenie basenu to z pewnością jedna z mniej lubianych czynności jakie należy robić aby utrzymać basen w dobrym stanie przez wiele lat. W tym artykule przybliżmy praktyczne aspekty czyszczenia basenu,