Solary w ogrzewaniu wody basenowej

Solary w ogrzewaniu wody basenowej

Solary to jedna z najchętniej wybiernaych metod podgrzewania wody w basenie. Podstawowym argumentem dla wielu osób jest fakt, że energia pochodząca ze słońca jest po prostu „za darmo”.

Solary to doskonały sposób na podgrzewanie wody w basenie. Duży zbiornik wody jakim jest basen, doskonale magazynuje ciepło. Zastosowanie solarów w połączeniu z przykryciem z folii solarycznej lub roletą zagwarantuje przyjemną temperaturę wody w basenie ogrodowym! Opisując to zagadnienie warto rozróżnić dwa najbardziej popularne typy instalacji solarnych używanych do podgrzewania wody w basenach.

Solary domowe

Solary używane w technice grzewczej – montowane są najczęściej na dachach domów w celu ogrzania ciepłej wody użytkowej lub wstępnego ogrzania. Mimo, że oszczędności są wymierne, a idea pozyskiwania zielonej energii bezsprzecznie genialna, to prosta kalkulacja może okazać się zniechęcająca. Dla wielu gospodarstw domowych inwestycja w solary wykorzystywane wyłącznie na potrzeby ogrzania ciepłej wody użytkowej jest po prostu nieopłacalna. Największe bowiem ilości energii jaką możemy pozyskać występuje w okresie, kiedy paradoksalnie najmniej jej potrzebujemy (w okresie letnim godziny między 10-tą a 16-tą).

Opłacalność może jednak diametralnie się zmienić, kiedy do całego układu podłączymy basen. Będzie to po prostu strzał w 10! Basen jest w stanie odebrać niemal każdą ilość ciepła jaką dostarczą mu solary. Odpowiedni układ wymienników ciepła i mieszaczy będzie w pierwszej kolejności kierował ciepło do ogrzania zasobnika na ciepłą wodę (bojler), a po osiągnięciu odpowiedniej temperatury skieruje ciepło na wymiennik basenowy i zacznie podgrzewać wodę w basenie. W ten sposób w ciągu kilku słonecznych dni temperatura wody w basenie osiągnie pożądaną wartość.
Wpięcie basenu w układ solarnego podgrzewania przyniesie jeszcze jeden pozytywny skutek – przedłuży żywotność samych paneli słonecznych. Ciągły odbiór ciepła spowoduje prawidłowe ich schładzane przez cały okres operacji słońca.

Solary Vaillant

Solary używane w technice grzewczej. Źródło: Vaillant

Solary basenowe

Proste układy basenowych paneli słonecznych. W tym przypadku cała instalacja jest znacznie mniej skomplikowana i co za tym idzie – znacznie mniej kosztowna. Efekt dla użytkownika wbrew pozorom wcale nie musi być gorszy od paneli używanych w technice grzewczej.
Basenowe solary to zazwyczaj płyty wykonane z czarnego tworzywa lub panele składające się z wielu cienkich czarnych rurek. Przez panele przepływa woda basenowa, która tłoczona jest pompą filtra. Woda po ogrzaniu wraca bezpośrednio do basenu. Jest to najprostsza z możliwych instalacji, w której nie ma konieczności stosowania wymienników ciepła i pomp cyrkulacyjnych, które znacznie podnoszą koszt całej instalacji. Panele mogą być instalowane w pobliżu basenu, na gruncie lub montowane na skośnych dachach.

Solary basenowe

Solary basenowe

Gdzie montować solary?

Umiejscowienie basenowych paneli słonecznych to zasadniczy problem, który należy rozwiązać przed podjęciem decyzji co do konkretnego źródła ciepła dla naszego basenu. Przede wszystkim panele zajmują stosunkowo dużą powierzchnię. Najprostsza metoda określenia powierzchni paneli słonecznych skłania się do zasady, że powierzchnia paneli powinna odpowiadać połowie powierzchni lustra wody basenu. Dla basenów o wymiarach 12 x 5 będzie to wartość równa 30. Umiejscowienie tak sporej ilości paneli w pobliżu basenu może okazać się bardzo kłopotliwe gdyż będą szpecić nasz ogród. Z drugiej strony, dach domu może okazać się zbyt mały. Dodatkowo należy pamiętać, że panele muszą być ustawione w kierunku południowym pod odpowiednim kątem – tak aby uzyskać jak największą ich efektywność. Są to czynniki, które często utrudniają podjęcie decyzji co do inwestycji w ten właśnie system ogrzewania.

Zalety stosowania solarów w ogrzewaniu basenów ogrodowych:
+ energia „za darmo”,
+ stosunkowo niedroga instalacja,
+ prawidłowo dobrane solary skutecznie ogrzeją wodę w basenie,

Wady:
– zajmują dość dużo miejsca,
– instalacja może być skomplikowana jeśli solary instalujemy na dachu,
– mogą wymagać dodatkowej obsługi przed okresem zimowym.

Previous Basenowe pompy ciepła
Next Przeciwprąd - pływanie bez końca w basenie

Podobne artykuły:

Technika basenowa

Jak zakleić dziurę w basenie ogrodowym?

Zapewne każdy użytkownik rozkładanego basenu ogrodowego spotkał się kiedyś z problemem przedartej lub dziurawej folii w swoim basenie. Co wtedy należy zrobić? Jak zakleić dziurę w uszkodzonym basenie? Czy jesteśmy

Technika basenowa

Przeciwprąd – pływanie bez końca w basenie

Przeciwprąd zwany jest inaczej sztucznym nurtem lub przeciw falą. Wszystkie te określenia już w samej nazwie sugerują, że chodzi o jakiś ruch wody. I w rzeczywistości tak jest. Przeciwprąd to mocny

Technika basenowa

Super Pump Premium – o klasę wyżej

Ciche i wydajne pompy basenowe. Pompy basenowe Super Pump Premium bazują na sprawdzonej i cenionej konstrukcji samozasysających pomp Super Pump. W nowym projekcie widać jednak, że Swim-tec poszedł o klasę