Przeciwprąd – czyli jak można pływać bez końca

Przeciwprąd – czyli jak można pływać bez końca

Przeciwprąd zwany jest inaczej sztucznym nurtem lub przeciwfalą. Wszystkie te określenia już w samej nazwie sugerują, że chodzi o jakiś ruch wody.
Tak w rzeczywistości jest bowiem przeciwprąd to mocny strumień wody, który jest tworzony przez pompę o dużej wydajności. Strumień wody od tej pompy jest skierowany poprzez dyszę do środka basenu, co robi wrażenie jakby się płynęło pod prąd rzeki. Sama zaś pompa z silnikiem elektrycznym jest umieszczona za ścianą basenu. Siła tłoczonego strumienia, jak łatwo się domyślić, zależy od mocy (wydajności) zastosowanej pompy. Z takim urządzeniem osoba znajdująca się w basenie może pływać… bez końca.

 

Większość przeciwprądów ma możliwości pobierania z otoczenia powietrza, którym intensywnie napowietrza strumień wody. Daje to dodatkową korzyść i przyjemność z użytkowania przeciwprądu – powstaje swoista kąpiel perełkowa.

 

Przeciwprąd można załączać i wyłączać bezpośrednio z basenu lub można zastosować wyłącznik czasowy, który wyłączy urządzenie po kilku minutach.
Załączanie przeciwprądu odbywa się poprzez specjalny przycisk pneumatyczny umieszczony w obudowie dyszy strumieniowej lub w ścianie basenu. Przycisk pneumatyczny stosowany jest ze względów bezpieczeństwa tak aby wyeliminować konieczność stosowania przycisków elektrycznych.

 

Najczęściej stosowane są pompy o wydajności od ok. 45-55 m3/h przy poborze mocy około 2-3 kW (silniki mogą byc 1 lub 3 fazowe).

 

Korzyści wynikające z zastosowania przeciwprądu w basenie:

 

1. Aby swobodnie pływać we własnym basenie nie musi być on koniecznie długi. Instalacja przeciwprądu umożliwia pływanie w miejscu – bez przerwy. Korzyścią jest fakt, że mniejszy basen jest tańszy zarówno w budowie jak i późniejszej eksploatacji. Mniejsza pojemność oznacza przede wszystkim:

  • mniejsze koszty energii potrzebnej na filtrację basenu,
  • mniejsze zużycie chemii basenowej,
  • znacznie mniejsze koszty ogrzewania wody,
  • mniejsze pomieszczenie basenowe oznacza mniejsze koszty budowy całego domu,
  • w przypadku niewielkiego basenu ogrodowego nie jest wymagane pozwolenie na budowę.

2. Nie do przecenienia są zalety zdrowotne i relaksacyjne zamontowanego przeciwprądu:

  • oddziaływanie lecznicze (stymulacja układu krążenia i znaczące przyspieszenie regeneracji całęgo organizmu),
  • silny strumień wody działa bardzo korzystnie na stawy barkowe, łokciowe, kolanowe – co często stosowane jest jako zaleceni
    a rehailitacyjne.

3. Przeciwprąd jest użyteczny do celów sportowych. Można popływać sobie treningowo dowolnym stylen (żabką, motylem, grzbiet). Jeśli jest ochota na wyczynowe (silne pływanie) można próbować jak najdłużej ijak najbliżej dyszy utrzymać się w jednym miejscu.

 

Podsumowując można uznać, że zamontowanie w swoim basenie przeciwprądu jest ze wszech stron korzystne. Jest to urządzenie dla wszystkich bez względu na wiek. Jeszcze jedno! Ruch w basenie z przeciwprądem spowoduje, że będziesz miał piękną sylwetkę.

Previous Solary w ogrzewaniu wody basenowej
Next Podstawowe wiadomości o wodzie

Podobne artykuły:

Technika basenowa

Basenowe pompy ciepła

Jednym z podstawowych pytań jakie zadaje sobie inwestor przystępujący do budowy basenu ogrodowego jest pytane dotyczące sposobów podgrzewania wody basenowej. Mimo, że wybór urządzeń i rozwiązań jest w chwili obecnej

Technika basenowa

Solary w ogrzewaniu wody basenowej

Solary to jedna z najchętniej wybiernaych metod podgrzewania wody w basenie. Podstawowym argumentem dla wielu osób jest fakt, że energia pochodząca ze słońca jest po prostu „za darmo”.

Technika basenowa

Dziura w basenie ogrodowym – jak i czym ją zakleić?

Zapewne każdy użytkownik rozkładanego basenu ogrodowego spotkał się kiedyś z problemem przedartej lub dziurawej folii w swoim basenie. Co wtedy należy zrobić? Czy rzeczywiście jesteśmy skazani na zakup nowego basenu?

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments