Przeciwprąd zwany jest inaczej sztucznym nurtem lub przeciw falą. Wszystkie te określenia już w samej nazwie sugerują, że chodzi o jakiś ruch wody. I w rzeczywistości tak jest.

Przeciwprąd to mocny strumień wody, który jest tworzony przez pompę o dużej wydajności sięgającej kilkudziesięciu metrów sześciennych na godzinę (m3/h).

Strumień wody od tej pompy jest skierowany poprzez dyszę do środka basenu, co robi wrażenie jakby się płynęło pod prąd rzeki. Sama zaś pompa z silnikiem elektrycznym jest umieszczona za ścianą basenu.

Siła tłoczonego strumienia, jak łatwo się domyślić, zależy od mocy (wydajności) zastosowanej pompy. Z takim urządzeniem osoba znajdująca się w basenie może pływać… bez końca.

Oprócz pływania mamy hydromasaż

Większość przeciwprądów ma możliwości pobierania z otoczenia powietrza, którym intensywnie napowietrza strumień wody. Daje to dodatkową korzyść i przyjemność z użytkowania przeciwprądu – powstaje swoista kąpiel perełkowa. Masaż wodą i powietrzem.

Przeciwprąd można załączać i wyłączać bezpośrednio z basenu lub można zastosować wyłącznik czasowy, który wyłączy urządzenie po kilku minutach.
Załączanie przeciwprądu odbywa się poprzez specjalny przycisk pneumatyczny umieszczony w obudowie dyszy strumieniowej lub w ścianie basenu. Przycisk pneumatyczny stosowany jest ze względów bezpieczeństwa tak aby wyeliminować konieczność stosowania przycisków elektrycznych.

Najczęściej stosowane są pompy o wydajności od ok. 45-55 m3/h przy poborze mocy około 2-3 kW (silniki mogą byc 1 lub 3 fazowe).

Korzyści wynikające z zastosowania przeciwprądu w basenie

1. Aby swobodnie pływać we własnym basenie nie musi być on koniecznie długi. Instalacja przeciwprądu umożliwia pływanie w miejscu – bez przerwy. Korzyścią jest fakt, że mniejszy basen jest tańszy zarówno w budowie jak i późniejszej eksploatacji. Mniejsza pojemność oznacza przede wszystkim:

  • mniejsze koszty energii potrzebnej na filtrację basenu,
  • mniejsze zużycie chemii basenowej,
  • znacznie mniejsze koszty ogrzewania wody,
  • mniejsze pomieszczenie basenowe oznacza mniejsze koszty budowy całego domu,
  • w przypadku niewielkiego basenu ogrodowego nie jest wymagane pozwolenie na budowę.

2. Nie do przecenienia są zalety zdrowotne i relaksacyjne zamontowanego przeciwprądu:

  • oddziaływanie lecznicze (stymulacja układu krążenia i znaczące przyspieszenie regeneracji całego organizmu),
  • silny strumień wody działa bardzo korzystnie na stawy barkowe, łokciowe, kolanowe – co często stosowane jest jako zalecenia rehabilitacyjne.

3. Przeciwprąd jest użyteczny do celów sportowych. Można popływać sobie treningowo dowolnym stylem (żabką, motylem, grzbiet). Jeśli jest ochota na wyczynowe (silne pływanie) można próbować jak najdłużej i jak najbliżej dyszy utrzymać się w jednym miejscu.

Podsumowując można uznać, że zamontowanie w swoim basenie przeciwprądu jest ze wszech stron korzystne. Jest to urządzenie dla wszystkich bez względu na wiek. Jeszcze jedno! Ruch w basenie z przeciwprądem spowoduje, że będziesz miał piękną sylwetkę.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments