Wybór miejsca w ogrodzie dla planowanego basenu może okazać się dla wielu inwestorów nie lada wyzwaniem. Dotyczy to nie tylko każdego rodzaju basenu ale i nie ma też znaczenia jak dużym ogrodem dysponujemy. Basen musi mieć miejsce, które zapewni komfort, bezpieczeństwo i łatwą eksploatację.
Z wiadomych względów raz podjęta decyzja o miejscu budowy basenu nie może być łatwo zmieniona – dlatego tak istotne jest aby wybór był staranny i oparty na kilku podstawowych zasadach. O tym – jak wybrać miejsce na basen oraz jak zadbać o stosowne pozwolenia – przeczytasz w tym artykule.
Przepisy dotyczące budowy basenu ogrodowego
Przepisy prawa budowlanego w 2021 roku jasno określają, że budowa basenu o powierzchni lustra wody do 50 m2 nie wymaga ani pozwolenia na budowę, ani też zgłoszenia.
Jest to istotna zmiana w przepisach, która weszła w życie z końcem 2020 roku – do tego czasu basen o powierzchni, która nie przekraczała 50 m2 podlegał tzw. zgłoszeniu w starostwie lub gminie.
W chwili obecnej ustawa Prawo budowlane (aktualizacja lipiec 2020) w Rozdziale 4, Artykuł 29 ust. 15 definiuje, że budowa basenu o powierzchni do 50 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę. Natomiast w artykule 30 ust. 13 dodano, że baseny ogrodowe do określonej powierzchni lustra wody nie wymagają zgłoszenia.
Baseny ogrodowe zatem możemy budować w dowolny sposób pod warunkiem, że nie przekraczamy powierzchni 50 m2. W przypadku basenów większych konieczne będzie wykonanie pełnego projektu budowlanego i uzyskanie pozwolenia na budowę. Jeśli nie dopełnimy wszystkich formalności mogą nas spotkać konsekwencje w postaci kary finansowej albo nakazu rozbiórki.
Poziom wód gruntowych
Generalna zasada mówi, że basen nie powinien stanowić najniższego punktu w ogrodzie. Jeśli tak będzie, to do basenu będzie wpadać więcej zanieczyszczeń. Ponadto może dochodzić do gromadzenia się wody z opadów czy podlewania wokół niecki. W konsekwencji może dojść do szybkiego uszkodzenie konstrukcji basenu. Lepiej aby basen umiejscowić nieznacznie powyżej otoczenia.
Podobnie jeśli w naszym ogrodzie problemem są wysokie wody gruntowe. Lepiej unikać wtedy całkowitego zagłębiania niecki. Z pewnością korzystnie wpłynie to na trwałość basenu.
Położenie basenu względem Słońca
Basen powinien być możliwie długo nasłoneczniony, co pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę wody i wydłuży czas kąpieli. Idealna pozycja jest wtedy gdy basen znajduje się w pełnym słońcu od godziny 10 rano do 18 po południu.
Istotne jest również położenie względem osi „wschód-zachód”. W Polsce przeważają wiatry zachodnie, które mogą nawiewać liście i inne nieczystości z ogrodu. Jeśli to możliwe, warto zadbać aby na tej osi nie znajdowały się żadne drzewa liściaste i wysokie krzewy. Rośliny te niezależnie od pory roku gubią liście i nasiona, co przysparza dużo pracy związanej z czyszczeniem powierzchni i dna basenu.
Liście, które opadną na dno basenu jesienią mogą również przyczynić się do odbarwienia powierzchni basenu (np. folia pcv, poliester).
Położenie basenu względem domu
Generalnie kwestia umiejscowienia basenu w ogrodzie względem domu jest dość indywidualna. Basen osłonięty, niezbyt widoczny z ulicy będzie zapewne dawał większy komfort i lepsze poczucie prywatności.
Duże znaczenie może mieć dobra widoczność basenu z tarasu lub salonu – czyli miejsca, w którym często przebywamy latem. Nie tylko będziemy mogli pochwalić się przed znajomymi naszym basenem, ale przede wszystkim umożliwili obserwowanie i kontrolę bawiących się w basenie dzieci.
O tym jeszcze warto pamiętać
Istnieją też pewne zasady dotyczące zachowania odległości, które warto wziąć pod uwagę w trakcie planowania miejsca na basen.
Planując budowę basenu ogrodowego przy ścianie domu powinniśmy zachować minimum metr odległości. Z jednej strony daje to gwarancję swobodnego dostępu do wody, a z drugiej pozwala to prawidłowo zamontować wszystkie elementy infrastruktury basenowej.
Jeśli chodzi o odległość basenu od ogrodzenia posesji – poleca się zachować minimum 3 metry, by zadbać o intymność i prywatność, unikając nierzadko niepotrzebnych rozmów z sąsiadami.
Przyłącze wody
Dla własnej wygody warto doprowadzić w pobliże basenu przyłącze wody o dużej wydajności – może to być zwykły kran ogrodowy, ale o średnicy nie mniejszej niż ¾”. Ułatwi to nie tylko napełnianie basenu wodą na wiosnę, ale przyspieszy także dopełnianie wody w trakcie sezonu.
Warto dodać w tym miejscu, że woda z wodociągu może być dużo lepsza od wody ze studni. Ma odpowiednie parametry i jest uzdatniona. Natomiast częstym problemem wody z własnej studni jest bardzo duża zawartość żelaza.
Nie oznacza to, że woda zażelaziona nie nadaje się do użytku w basenie. Po prostu pozbycie się żelaza z wody (jego odfiltrowanie) może zająć 2-3 dni. Jeśli już zdecydujemy się nalewać wodę ze studni to warto zadbać aby zestaw filtrujący w basenie był naprawdę dobry. Szybko odczujemy jego pozytywne skutki dobrej filtracji.
Przyłącze elektryczne
Ilość energii elektrycznej jaką zużywa basen będzie uzależniona od ilości atrakcji w jakie basen wyposażymy. Zaleca się jednak aby przyłącze elektryczne dawało możliwość późniejszego podłączenia kolejnych urządzeń – np. ogrzewanie pompą ciepła. W praktyce najlepiej sprawdza się przyłącze trzyfazowe czyli tzw. siła. Jeśli w tym miejscu „zapala Ci się lampka w głowie” – jak to, siła do basenu ? Odpowiadamy, że zasilanie doprowadzane jest do maszynowni przy basenie, a nie do samego basenu. Urządzenia takie, które mają styczność z wodą – czyli np. lampy podwodne – muszą być zasilane bezpiecznym napięciem 12 V lub 24 V. Pompy basenowe są natomiast odpowiednio zabezpieczone tak aby były bezpieczne i nie spowodowały zwarcia czy porażenia.
Warto w tym miejscu podkreślić, że instalacja elektryczna przy basenie musi być wykonana starannie i z zachowaniem wszystkich norm i przepisów. Jeśli zlecicie Państwo firmie budowę basenu to warto sprawdzić jak ten element jest faktycznie wykonany. Czy instalacja posiada zabezpieczenie różnicowoprądowe (różnicówkę).
Zrzut wody do kanalizacji
Kolejna kwestia warta przemyślenia podczas planowania budowy związana jest z odprowadzeniem brudnej wody. Regularne płukanie filtra powoduje, że musimy gdzieś pozbyć się wody po płukaniu.
Problemem praktycznie nie ma jeśli budujemy mały lub średni basen ogrodowy. Wypływ brudnej wody z filtra można wyprowadzić do ogrodu, pod drzewa lub do studzienki chłonnej z drenami. Woda basenowa nie ma substancji zagrażających roślinom i można ją w ten sposób wylewać!
Nieco więcej uwagi musimy poświęcić jeśli budować będziemy duży basen, w którym wody popłucznej jest bardzo dużo. Wtedy warto rozważyć odprowadzanie jej do kanalizacji albo do szamba.
Jeśli są inne kwestie na które poszukujecie Państwo odpowiedzi, zapraszamy do zadawania pytań komentarzach pod tym tekstem.