Witamina C w basenie

Witamina C w basenie

W ostatnich miesiącach coraz więcej osób pyta nas o ten „magiczny” preparat. Do czego on może służyć i czy naprawdę warto go stosować dowiesz się z tego krótkiego artykułu.

Witamina C czyli kwas askorbinowy jest chyba znany każdemu, a o cudownych właściwościach i pozytywnym działaniu pisały wszystkie czasopisma medyczne. Ale jaki może być związek witaminy C z wodą basenową?

Kwas askorbinowy jest dość popularny szczególnie w USA i stamtąd informacje o jego działaniu docierają do użytkowników basenów w Europie. Niestety brak podstawowej wiedzy z zakresu prawidłowej pielęgnacji wody w basenie powoduje, że na temat witaminy C krążą w Internecie niepotwierdzone informacje.

Do czego może służyć witamina C w basenie

  1. Witamina C może służyć do usuwania brązowych i żółtych przebarwień oraz plam na folii basenowej powstałych na skutek obecności dużej ilości żelaza w wodzie.
  2. To środek, którym można doraźnie zlikwidować brązowo-zielony odcień wody w basenie spowodowany dużą obecnością żelaza. Jego działanie jest błyskawiczne jak pokazują amatorskie filmy w Internecie – woda staje się przezroczysta i klarowna.

Nie można jednak mylić tego procesu z usuwaniem żelaza z wody! To bowiem możemy zrobić tylko przy użyciu chlorowania (utleniania) i środków do koagulacji – cząsteczki żelaza zgrupują się wtedy na filtrze i w wynku płukania zostaną usunięte z wody basenowej.

"Tylko skuteczna filtracja spowoduje usunięcie żelaza z wody."

Warto dodać również że jeśli do wody, w której jest kwas askorbinowy dodamy chlor w celu dezynfekcji – to i tak żelazo zacznie się utleniać i powstaną żółte lub brązowe przebarwienia.

Do czego NIE służy witamina C w basenie

Wiele osób błędnie uznaje witaminę C jako preparat do walki z zieloną wodą i glonami. Witamina C nie jest środkiem dezynfekującym ani glonobójczym! Jej wpływ na dezynfekcję i walkę z glonami jest zerowy.

Czy warto stosować witaminę C w basenie?

Naszym zdaniem nie warto. Stosowanie witaminy C może spowodować zmianę parametrów wody i utrudnić jej prawidłową pielęgnację  . mieć sens jedynie w przypadku chęci pozbycia się przebarwień z folii – chociaż i tutaj lepiej stosować profesjonalne środki do mycia basenu, które ten problem rozwiązują skutecznie.

Aby nie doprowadzić do brązowienia czy zielenienia wody należy utrzymywać pH w granicy 7.0, prowadzić ciągłą filtrację, stopniowo dodawać chlor i dołożyć środek koagulujący. Skuteczny zestaw filtrujący usunie żelazo z wody w ciągu 24 godzin bez stosowania kwasu askorbinowego! Osadzaniu się żelaza na folii (żółknięcie folii) zapobiegamy właśnie utrzymując pH w okolicy wartości 7.0.

 Jakie są Państwa doświadczenia w stosowaniu witaminy C w basenie? Zapraszamy do dyskusji.
Previous Czym ogrzewać basen ogrodowy?
Next Jak zakleić dziurę w basenie ogrodowym?

Podobne artykuły:

Chemia basenowa

To warto wiedzieć o chlorze w basenie

W artykule przedstawimy kilka istotnych informacji związanych z uzdatnianiem wody metodą chlorową. Chlor w basenie Chlor zawarty w środkach do pielęgnacji wody basenowej potrafi w bardzo skuteczny sposób zabijać bakterie

Chemia basenowa

Co to jest chlorowanie szokowe

Chlorowanie szokowe stanowi jeden z podstawowych procesów, niezbędnych do utrzymania prawidłowej jakości wody w basenie lub jacuzzi!

Baseny

Podstawowe wiadomości o wodzie

H2O – ten wzór jest znany chyba każdemu. Ale tak idealna woda w przyrodzie praktycznie nie występuje. Woda może mieć w swoim składzie wiele innych pierwiastków, które nadają jej określone

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
1 miesięcy temu

Jaki filtr użyć do filtrowania wody z żelazem? Piaskowy nie działa.

Admin
19 days temu
Reply to  Anonimowo

Filtr piaskowy jak najbardziej działa! Jednak warto wspomagać filtrację flockiem (środkiem do koagulacji/klarowania). Wtedy efekt „usuwania” żelaza z wody będzie najbardziej widoczny. Filtracja powinna być przez kilka dni włączona bez przerwy. Po pierwszej dobie od… Czytaj więcej »