Szybkie zanurzenie ciała w zimnej wodzie, której temperatura zbliżona jest do 5 st.C. i oczekiwanie na euforyczny stan i potężny zastrzyk energii. Tak, to właśnie najprostszy opis morsowania.

Morsowanie cieszy coraz większą popularnością w Polsce. Najczęściej uprawiane jest w jeziorze, rzece lub morzu. Ale dlaczego nie spróbować tego we własnym basenie ogrodowym? Można przecież zaprosić grupkę przyjaciół i udana impreza ogrodowa w grudniowy poranek!

Jakie pozytywne skutki dla organizmu niesie morsowanie?

  • hartuje organizm i poprawia odporność na choroby;
  • poprawia ogólną wydolność układu krwionośnego;
  • może przyczynić się do redukcji stanów zapalnych ;
  • poprawia nastrój i ogólne samopoczucie;
  • przynosi stan euforii;

Przygotowanie basenu do morsowania

Zamiast opisywać jak trzeba przygotować swój organizm do morsowania, opiszemy jak trzeba przygotować swój basen do morsowania.

Przede wszystkim, po zakończeniu sezonu letniego należy stale utrzymywać wodę w dobrej kondycji. Nie powinniśmy wyłączać filtracji i stale podawać chemię basenową. Nie trzeba co prawda dodawać takich ilości jak w sezonie letnim – woda w niskiej temperaturze jest bowiem uśpiona. Rozwój alg, bakterii jest o wiele mniejszy niż latem.

Kontrola temperatury powietrza będzie niezbędna gdy na zewnątrz zrobi się naprawdę zimno. Nie możemy dopuścić aby woda w basenie zamarzła. Tworzący się lód może uszkodzić elementy basenu takie jak skimmer, dysze oraz orurowanie. Nie można zapominać też o elementach techniki basenowej. Silny mróz może doprowadzić do rozsadzenia filtra basenowego.

Kiedy można morsować w basenie?

Jeśli woda w basenie będzie ciągle w ruchu, to nasz basen bezpiecznie przetrwa niewielkie mrozy.

Ale w momencie gdy prognoza pogody będzie przewidywała mrozy większe niż – 5 st. to warto rozważyć szybkie zamknięcie basenu i spuszczenie wody.

W takim wypadku można powiedzieć, że optymalne dla morsowania w basenie miesiące w Polsce to listopad, grudzień. Dodatkowym argumentem jest fakt, że kąpiele morsów powinny być uprawiane przy plusowych, zimowych temperaturach. Styczeń oraz luty to najzimniejsze miesiące, w których temperatury potrafią spadać nawet poniżej -20 st. C.

Morsowanie wykazuje korzystny wpływ na zdrowie fizyczne, ale i działa na poprawę ogólnego samopoczucia. Lodowate kąpiele to także świetny sposób na przełamanie wewnętrznych barier oraz słabości – po prostu na sprawdzenie siebie. Jest to możliwe do zrobienia we własnym basenie ogrodowym!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Ale czy sól w wodzie basenowej może pełnić jeszcze inną funkcję? Tak, i to bardzo istotną. Zanurzmy się zatem w morzu informacji z dziedziny […]