Badanie odczynu wody to jeden z podstawowych obowiązków każdego posiadacza basenu prywatnego oraz osób zarządzających basenami podlegającymi szczególnej kontroli sanitarnej.

Odczyn mierzony jest w skali od 0 do 14, gdzie roztwór o pH niższym niż 7 ma odczyn kwasowy, natomiast o pH wyższym niż 7, ma odczyn zasadowy. Czysta woda ma pH 7, a zatem odczyn obojętny.

pH wody w basenie powinno utrzymywać się na poziomie pomiędzy 7 a 7,4. Zarówno wyższy, jak i niższy odczyn wody basenowej nie są wskazane i dla osób kąpiących się i dla konstrukcji oraz wyposażenia basenu, a także dla środków do uzdatniania wody.

Zbyt wysokie pH powodować może dyskomfort u użytkowników basenu, wywołując podrażnienia oczu i skóry. Nadmierna zasadowość prowadzi także do osłabienia działania środków dezynfekcyjnych. Może również skutkować pojawieniem się nalotu na ścianach basenu.

Zbyt niski odczyn wody powoduje korozję metalowych elementów wyposażenia basenu oraz rozpuszczanie się fug.

Zarówno zbyt niskie, jaki i zbyt wysokie pH osłabia ponadto skuteczność koagulacji. Warto zatem zapoznać się z kilkoma najważniejszymi informacjami na temat regulowania pH wody basenowej.

Jak zbadać odczyn wody?

Odczyn wody basenowej zbadać można na kilka sposobów. Jest to prosta czynność i wykonywanie jej nie przysparza żadnych problemów. Niektóre ze sposobów wymagają pobrania próbki wody basenowej, w przypadku innych nie jest to konieczne. W zależności od zaawansowania wybranego sposobu badania odczynu, oprócz wskaźnika pH, można zbadać również alkaliczność i twardość wody oraz poziom wolnego i całkowitego chloru a także, niekiedy, inne parametry.

Spośród dostępnych metod mierzenia odczynu wody basenowej wybrać można: testery paskowe, testery kropelkowe, testery tabletkowe oraz mierniki fotometryczne. Testery te różnią się pomiędzy sobą sposobem użycia, ilością możliwych do wykonania pomiarów, dokładnością oraz ceną. Od kilkunastu złotych, które mogą kosztować testery paskowe, aż do kilku tysięcy złotych za profesjonalny fotometr, badający większą niż standardowa ilość parametrów wody.

Jak zmierzyć pH wody w basenie?

Sposób mierzenia pH wody basenowej zależy od wybranej metody testowania odczynu. Do wyboru jest kilka metod:

Testery paskowe – użycie testera paskowego do zbadania odczynu wody to najprostszy i najmniej skomplikowany sposób sprawdzenia pH. Badanie wody testerem paskowym polega na zanurzeniu jednego z pasków, jakie zawiera zestaw testowy w wodzie basenowej na kilka sekund. Po wyjęciu testera z wody należy odczekać jeszcze kilka sekund, po czym można dokonać odczytu. Tester przykłada się do skali kolorów, w którą wyposażony jest zestaw testowy i porównuje się barwę. Testery paskowe często oprócz odczynu wody, badają również poziom wolnego chloru w wodzie basenowej oraz jej alkaliczność.

Testery kropelkowe – testery kropelkowe w użyciu są równie proste, jak testery paskowe. Zestaw testowy wyposażony jest w pustą buteleczkę, buteleczkę z roztworem oraz skalę pH oznaczoną kolorami. Jeśli dany tester kropelkowy umożliwia jednocześnie badanie poziomu chloru, zestaw zawiera dwie puste buteleczki i dwie buteleczki z dwoma różnymi roztworami, a także różne skale. Odpowiednią ilość wody basenowej należy połączyć w buteleczce z odpowiednią ilością roztworu i po wymieszaniu, odczytać wynik.

Testery tabletkowe – zbadanie pH wody basenowej przy pomocy testera tabletkowego również jest niezwykle proste. Testery tabletkowe, podobnie jak testery paskowe i kropelkowe, także najczęściej przeznaczone są do jednoczesnego badania poziomu chloru w wodzie basenowej. Tester tabletkowy posiada dwie komory, do których wlewa się odpowiednią ilość wody z basenu następnie rozpuszcza w nich się dwie różne tabletki. Jedna służy do badania pH, druga do badania stężenia chloru. Wynik odczytuje się porównując kolor otrzymanego roztworu ze skalą zamieszczoną przez producenta.

Tester fotometryczny – to zdecydowanie najbardziej zaawansowany i najdokładniejszy, elektroniczny miernik badania pH i innych parametrów wody. Fotometry są niezwykle proste w obsłudze, wymagają jednak kalibracji przed rozpoczęciem użytkowania. Fotometry zasilane są bateriami i posiadają wyświetlacze, na których pokazywane są wyniki pomiarów.

Czym najlepiej zmierzyć pH w basenie?

Wszystkie sposoby mierzenia odczynu wody basenowej są skuteczne, nie wszystkie jednak skuteczne tak samo. Testery charakteryzują się różną czułością i to od niej zależy precyzja pomiaru. W przypadku właścicieli basenów prywatnych, mają oni pełną dowolność wyboru metody testowania pH wody. Wybór testera zależy od jego ceny, a ta od ilości badanych parametrów.

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja osób odpowiedzialnych za jakość wody w basenach ogólnodostępnych, hotelowych, czy pływalniach. Woda w takich basenach musi spełniać wymagania określone przepisami. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest zakup zaawansowanego fotometru. Można wówczas na bieżąco i z dużą dokładnością dokonywać analizy wody basenowej

Od czego zależy pH w wodzie?

Wyrównanie pH wody basenowej nie jest trwałe przez żaden konkretny czas od momentu wyrównania odczynu. Na zmianę pH wpływ mają głównie warunki atmosferyczne. Wzrost pH następuje podczas wysokich temperatur, o które nietrudno latem, kiedy użytkuje się baseny ogrodowe. Spadek odczynu wody powodują natomiast ulewne deszcze.

Nie oznacza to oczywiście, że należy ciągle monitorować pH wody. Wystarczy robić to minimalnie raz w tygodniu, w przypadku basenów prywatnych. Warto jednak sprawdzać odczyn wody częściej podczas wyjątkowych upałów oraz każdorazowo po burzy i ulewie.

Częstszej kontroli pH wody powinny dokonywać również osoby odpowiedzialne za jakość wody w basenach objętych szczególną kontrolą sanitarną. Nie jest to skomplikowana czynność, a jej zaniedbanie może spowodować poważne konsekwencje.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Odczyn pH jest mierzony przy pomocy skali od 0 do 14, gdzie 7 oznacza odczyn neutralny. Woda w basenie powinna mieć pH o wartości 7,0 – 7,4. Zbyt wysokie lub zbyt niskie pH może powodować podrażnienia skóry i oczu, uszkodzenia urządzeń basenowych lub zaburzenia działania środków dezynfekujących. Przedstawiliśmy to na infografice. […]