Kupujesz basen do ogrodu dla swoich dzieci, rozkładasz, nalewasz wodę i co dalej? Zastanawiasz się jakie środki należy zastosować, aby kąpiel dzieci była zawsze bezpieczna. Półki w sklepach uginają się pod ciężarem puszek ze środkami do pielęgnacji wody. Ale który produkt jest właściwy? Czy wybrać produkty chlorowe czy może zdecydować się na coś innego. Postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości i ułatwić wybór!

Wprowadzenie do dezynfekcji basenów – dlaczego chlor jest kluczowy?

Chlor do basenu jest najpopularniejszym środkiem pomagającym utrzymać właściwą higienę i czystość wody w basenie. Jest bardzo skuteczny w basenie i jednocześnie nie powoduje uczuleń czy innych dolegliwości.

Bakterie, wirusy i glony mogą rozwijać się w ciepłej wodzie basenowej, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Ciągła zabawa w wodzie w słoneczny dzień jeszcze bardziej wzmaga rozwój alg i bakterii. Regularnie dodawany do wody chlor działa jako silny środek utleniający. Atakuje i niszczy mikroorganizmy, zapewniając czystą i higieniczną wodę.

Chlor jest również stosunkowo niedrogi i łatwo dostępny na rynku. Można go znaleźć w różnych formach, takich jak chlor w tabletkach, granulowany czy w płynie. Duża różnorodność produktów i marek daje możliwość wyboru najbardziej odpowiedniego rozwiązania dla małego basenu w ogrodzie.

To najważniejsze czynniki, które zadecydowały o dużej popularności tego środka w basenach ogrodowych czy basenach rozporowych. Inne produkty jak aktywny tlen czy brom mają oczywiście swoje zalety. Jednak ich niska popularność świadczy, że wady tych produktów mają przeważające znaczenie dla osób użytkujących baseny.

Czym kierować się podczas wyboru chloru do małego basenu w ogrodzie?

O ile to możliwe, lepiej jest wybierać produkty profesjonalne – tj. sprzedawane przez firmy basenowe niż produkty dostępne w sieciach marketowych. Pozornie mogą to być podobne do siebie produkty, jednak skład oraz stężenie zazwyczaj się różnią.
Z opinii osób używających takie preparaty wynika, że zdecydowanie lepszą skuteczność mają środki profesjonalne.

Chlor szybko działający stosowany jest przeważnie, gdy w wodzie występują problemy – np. zrobiły się śliskie ściany, w wodzie pojawiły się glony. Wtedy szybkim chlorem łatwo zrobimy szokowe chlorowanie i pozbędziemy się kłopotu. Najczęściej występuje w formie proszku lub granulatu. Rzadziej są to szybkie tabletki chlorowe.

Chlor wolno rozpuszczający sprawdzi się w basenach o mniejszym natężeniu kąpiących. Zapewni ciągły dopływ środka dezynfekującego do wody i zabezpieczy przed rozwojem glonów i biofilmu. Są to przeważnie duże tabletki, kształtem i wielkością przypominające krążek hokejowy.

Chlor w formie proszku, chlor w tabletkach czy chlor w płynie?

Warto wybrać chlor, który łatwo można dodawać do wody. Chlor w proszku ma tutaj zdecydowaną przewagę. Wsypujemy do wody i po chwili chlor całkowicie się rozpuszcza. Jest to dobre, gdy chcemy dozować często, ale mniejsze dawki. Albo gdy chcemy działać w sposób bardziej gwałtowny.

Dla osób użytkujących małe baseny ogrodowe (np. rozporowe), polecamy użycie preparatu Complete&Easy. To wielofunkcyjny chlor w saszetkach, który jest bardzo ekonomiczny w użyciu. Po jego zastosowaniu można szybko wejść do wody. Działanie podwójnych saszetek oparte jest na bazie szybkiego chloru dodatkowo wzmocnionego aktywnym tlenem. Dodane są też składniki zwalczające algi i klarującymi wodę.

Produkt będzie szczególnie przydatny w małych basenach ogrodowych, które wyposażone są w niewielkie urządzenia filtrujące! Niedostateczna filtracja jest częstą przyczyną występowania problemów z wodą w takich basenach – a konsekwencją stosowanie coraz większych ilości chloru. Jeśli masz z tym problem warto zastanowić się, jak długo filtrujesz wodę w basenie. Polecamy także zamianę wkładów filtrujących na Fibalon, oraz dawkowanie chemii basenowej w odstępach 3 – dniowych.

Chlor w tabletkach ma pewne właściwości, które sprawiają, że utrzymuje się w wodzie przez dłuższy czas. Dzięki temu skutecznie działa nawet przy wzmożonym obciążeniu basenu oraz wysokim nasłonecznieniu. Ciągłe rozpuszczanie się w wodzie sprawia, że woda jest „zabezpieczona” przed rozwojem glonów.

Warto dodać, że chlor w tabletkach trzeba dozować poprzez skimmer lub poprzez pływającą bojkę.

Na koniec jeszcze chlor w płynie. To nie jest rozwiązanie dla małego basenu ogrodowego! Działa on co prawda bardzo skutecznie jednak jest nietrwały w zetknięciu z promieniami UV. Wymagane jest tym samym jego ciągłe dozowanie np. poprzez automat dozujący.

Jakie są bezpieczne dawki chloru w małym basenie?

Poziom chloru warto mierzyć odpowiednim testerem – paskowym lub tabletkowym. Ważne jest, aby jego poziom utrzymywał się zalecanych granicach – czyli od 0,3 do 1,0 mg/l. Chwilowe przekroczenie tej wartości nie spowoduje nic złego, jednak pamiętać należy o umiarze przy stosowaniu chloru. Stale utrzymująca się nadmierna ilość chloru w basenie może prowadzić do podrażnień skóry i oczu, a także powodować przyspieszone zużycie powłoki basenowej. W tym miejscu należy jeszcze dodać, że równolegle z chlorem ważne jest regularne monitorowanie i utrzymywanie właściwej równowagi pH wody basenowej.

Czy istnieją inne opcje niż chlor? Alternatywne metody.

Tak. Zamiast chloru można użyć aktywny tlen. Jego skuteczność jest dostateczna w wodzie o temperaturze do 28 st. Powyżej – efekt dezynfekcji jest o wiele mniejszy od chloru.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments