Komary są jednymi z najmniej lubianych przez nas owadów. Wszyscy znamy dokuczliwy dźwięk bzyczenia nad uchem i szczerze go nie znosimy. Ciepłe, letnie popołudnia i wieczory na świeżym powietrzu nieodłącznie wiążą się z potrzebą ochrony przed komarami.
Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak dużo komarów jest w ogrodzie, w którym stoi basen? A może nawet dopiero teraz uświadomiliście sobie, że w istocie, od czasu pojawienia się basenu problem komarów przybrał na sile.
Przyjrzyjmy się temu problemowi a także temu, jak go rozwiązać.
Czy komary są groźne?
Na pozór komary wydają się jedynie dokuczliwe i psujące miły nastrój, lub zakłócające sen. Oprócz tego, że czasem kąsają skórę, większość z nas uważa je za nieszkodliwe.
Pewnie zdziwicie się zatem, że te małe stworzonka, które można zabić zwiniętą gazetą, są najbardziej śmiercionośnymi zwierzętami świata. Powodem tak złej sławy komarów jest to, że mogą one przenosić patogeny wielu groźnych chorób. Większość z nich na szczęście nas nie dotyczy, przynajmniej do momentu, w którym udamy się w tropiki. Istnieją jednak takie choroby, którymi możemy zarazić się na własnym podwórku. Choroby te to dirofilarioza i leiszmanioza.
Pierwsza z nich to zakaźna choroba powodowana przez pasożyta, nicienia tkankowego z rodzaju Dirofilaria. Leiszmaniozy natomiast to grupa chorób pasożytniczych wywoływanych przez pierwotniaki z rodzaju Leishmania. Choroby te atakują głównie psy, niemniej może się nią zarazić również człowiek. Na szczęście leczone nie są śmiertelne. Zdarza się to rzadko, ale w Polsce możemy zarazić się również malarią. Ta choroba jest już dla człowieka znacznie bardziej groźna.
Oczywiście nie każdy komar jest nosicielem groźnych patogenów. Większość z nich jest po prostu irytująca i pozostawia za sobą swędzące ślady po ukąszeniach. Choćby z tego względu, powinno nam zależeć na wyeliminowaniu tych owadów z naszego otoczenia.
Co lubią komary ?
Komary potrafią wyczuć obecność człowieka na podstawie ciepłoty ciała (termodetekcja), podwyższonego stężenia dwutlenku węgla, zawartego w wydychanym przez nas powietrzu, a także zapachu potu. Przyciąga je także wilgoć i obecność wody. To dlatego człowiek znajdujący się w okolicach zbiornika wodnego jest szczególnie narażony na ukąszenie komara.
Samce komarów nie są dla ludzi ani uciążliwe, ani szkodliwe, ponieważ żywią się nektarem kwiatów. Samice natomiast ssą krew ptaków i ssaków zmiennocieplnych, ponieważ jest im ona potrzebna do tego, aby jaja dojrzały.
Komary tną dopiero wtedy, gdy są w pełni dojrzałe. Podczas tych trzech wczesnych etapów cyklu życia nie są w stanie nikogo ugryźć. Jest to okres, w którym należy likwidować miejsca lęgowe komarów, aby nie miały one szansy przekształcić się w dorosłe osobniki.
W Polsce nie ma krajowego programu zwalczania komarów, w związku z tym, tępienia tych owadów należy dokonywać samodzielnie. Proces ten obejmuje zwalczanie komarów na różnych etapach ich cyklu życiowego, eliminowanie siedlisk komarów i tworzenie struktur barierowych.
Jak zwalczać komary przy basenie
Zapobieganie stojącej wodzie
Wiemy już, że komary przyciąga środowisko wodne. Atrakcyjne są zatem dla nich miejsca, w których zgromadziła się woda deszczowa, aby móc złożyć w nich jaja. Trzeba pamiętać, że jaja komara potrzebują ok. dwóch tygodni, aby wykluły się z nich larwy. Jeśli jaja nie będą miały dostępu do wody, mogą przeżyć aż kilka miesięcy bez wyklucia się. Woda jest im niezbędna.
W związku z tym, możemy podjąć działania, które zapobiegną powstawaniu wilgotnych miejsc na podwórku. Przede wszystkim pousuwajmy stojące w zakamarkach wszystkie przedmioty, w których może gromadzić się woda, np. wiadra.
Ponadto, jeśli w ogrodzie znajdują się zbiorniki ze stojącą wodą, jak np. mały staw czy brodzik, pamiętajmy o regularnej cotygodniowej wymianie wody lub zapewnieniu jej cyrkulacji.
Przykrycie basenu
Komary nie znoszą jaj w wodzie innej niż stojąca. Nie myślmy jednak, że wiatr i działanie pompy są w stanie poruszyć wodę na tyle, aby była nieatrakcyjna dla komarów.
O zaletach przykryć basenowych pisaliśmy TU. Istotną zaletą tego typu rozwiązań jest również to, że przykrycia zapobiegają przedostawaniu się do basenu komarów oraz innych insektów. Szczelnie przykryty basen minimalizuje prawdopodobieństwo złożenia przez komary jaj. Oczywiście nie wszystkie przykrywy basenowe są w stanie zapewnić tę funkcję. Warto rozważyć to przy wyborze przykrycia.
Dbanie o czystość w ogrodzie i otoczeniu basenu
Zagospodarowywanie posesji ma wpływ nie tylko na jej estetykę, ale także na ograniczenie możliwości rozwoju komarów. Jeśli na podwórzu znajdują się gałęzie, liście i przerośnięta trawa, które gniją lub przesiąkają wodą, należy je natychmiast usunąć. Wszelkie mokre lub wilgotne resztki organiczne przyciągają komary. Należy zatem kosić trawnik i nie pozostawiać na nim resztek trawy oraz grabić i wyrzucać liście i igły sosnowe. Warto sprawdzać również zakamarki ogrodu pod kątem zalegania w nich mokrych i wilgotnych resztek organicznych i w razie potrzeby je usuwać.
Pielęgnacja starych drzew
W drzewach, w pniach których znajdują się dziury, mają niekiedy tendencję do gromadzenia wody. Jest wówczas duże prawdopodobieństwo, że komary chętnie złożą w takich dziuplach jaja. Na szczęście jest inne rozwiązanie niż wycinanie drzewa. Ubytek w pniu można wypełnić lekką pianką poliuretanową, która uszczelni go tak, aby komary nie mogły przedostać się do środka.
Należy pamiętać, aby wypełniać pianką jedynie te otwory, które magazynują wodę. W suchych mogą mieszkać zwierzęta, zatem należy pozostawić je otwarte.
Utrzymywanie w dobrym stanie zbiornika septycznego
Co do zasady budynki powinny być podłączone do sieci kanalizacyjnej. Kiedy nie ma jednak takiej możliwości, rozwiązaniem może być wybudowanie szamba. Kiedy na naszej działce znajduje się zbiornik septyczny, musimy być świadomi tego, że najmniejszy otwór w pokrywie szamba może stanowić drogę dla komarów do wnętrza zbiornika i złożenia w nim jaj. Należy kontrolować zatem stan pokrywy, ścian zbiornika czy wentylacji, która również powinna być przykryta w taki sposób, aby komary nie miały możliwości wlecenia do wewnątrz.
Zabezpieczyć w ten sam sposób należy również szambo nieużywane.
Równowaga chemiczna wody w basenie
W utrzymywania komarów z dala od basenu pomaga również zachowanie czystości i równowagi chemicznej wody. Ważne jest również to, aby pompa zapewniała cyrkulację wody przez co najmniej 8 godzin na dobę. Istotne jest także przeprowadzanie regularnej konserwacji basenu oraz częste czyszczenie skimmerów i filtra. Są to czynności, których nie należy zaniedbywać.
Sposoby eliminowania i odstraszania komarów
Jest kilka sposobów na to, aby trwale pozbyć się komarów. W zależności od metody, możemy pozbywać się insektów w różnych stadiach rozwojowych. Niekiedy dobrze jest łączyć metody tworząc zintegrowany system zwalczania komarów.
Dostępne metody eliminacji i odstraszania komarów:
Larwicydy
Larwicydy są środkami chemicznymi działającymi zabójczo na larwy owadów. Dostępne są w różnych postaciach: proszku do stosowania bezpośrednio lub do sporządzania zawiesiny, granulatu, płynu czy tabletek. Każdy zatem może wybrać formę jaka najbardziej mu odpowiada i umieścić larwicyd w obszarze, w którym prawdopodobnie występują komary, w tym na pokrywach basenów, szambach, rynnach oraz w niewielkich basenach, w których można brodzić lub które nie są chlorowane.
Adultycydy
Działają one jedynie w przypadku komarów w dorosłym stadium. Środki owadobójcze dla dorosłych osobników można kupić w wielu różnych formach, takich jak mikrokapsułki, proszki, preparaty do oprysku, zamgławiacze, spirale, aerozole i spraye. Niektóre z tych środków można stosować także w domu.
Do stosowania adultycydu w otoczeniu basenu, należy wybrać produkt przeznaczony do stosowania na zewnątrz. Nie zapominajmy o zastosowaniu środka w miejscach ciemnych, wilgotnych i trudno dostępnych, jak np. przestrzeń pod tarasem. Nie należy rozpylać środków owadobójczych na rośliny, ogrody, warzywa i owoce.
Zamgławiacze
W przypadku niewielkiego obszaru pomocne okazać mogą się zasilane bateriami latarenki. Komary odstraszają znajdujące się w nich wymienne wkłady, które w procesie podgrzewania uwalniają środek aktywny.
W przypadku większych przestrzeni lepszym pomysłem są zamgławiacze dostępne w wersji przenośnej i stacjonarnej. Należy jednak pamiętać, że poprzez zamgławiacze rozpylany jest preparat chemiczny, łatwo unoszący się w powietrzu. Mimo skuteczności, może być on niebezpieczny dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz roślin.
Zabudowy basenów
Zabudowa basenu to kosztowna, lecz bardzo dobra metoda chronienia basenu przed komarami. Jest tylko oczywiście poboczna funkcja tego rozwiązania. O zabudowie basenu i jej zaletach szerzej można przeczytać w TYM artkule. Zabudowy chronią przede wszystkim przed przypadkowym wpadnięciem do basenu, stratami ciepła i promieniowaniem UV. Jednocześnie jednak doskonale chronią basen przed zabrudzeniami oraz insektami.
Warto okresowo sprawdzać, czy w obudowie nie ma uszkodzeń lub rozdarć ekranu. Nawet najmniejszy otwór może spowodować przedostanie się komarów. Należy zatem natychmiast naprawiać wszelkie zauważone rozdarcia, szczeliny lub pęknięcia.
Siatki przeciw owadom lub zasłony z tkaniny
Jedną z opcji ochrony basenu przed insektami jest otoczenie basenu gęstą siatką uniemożliwiającą przedostanie się owadów do środka. Ewentualnie można basen szczelnie zasłonić tkaniną.
Rośliny odstraszające komary
Sadzenie roślin odstraszających komary jest ekologiczną formą walki z tymi insektami. Aby pozbyć się niechcianych owadów warto sadzić rośliny, których zapach je odstrasza: czosnek, kocimiętkę, lawendę, bazylię czy nagietki.
Wentylatory
Komary odstraszać można również przy pomocy wentylatorów, których możemy używać także na zewnątrz, w pobliżu basenu. Owady powstrzymuje podmuch wentylatora, a niektóre z urządzeń mogą również rozpylać środek zniechęcający komary.
Środek odstraszający komary
DEET, zwany również dietylotoulamidem, jest najlepszym dostępnym środkiem odstraszającym komary. Większość możliwych do kupienia środków zniechęcających owady zawiera ten związek chemiczny. Do używania przeciwko komarom, oprócz DEET, zalecane są także olejek eukaliptusowy i pikarydyna.
Pułapki na komary
Sposobem na pozbycie się komarów jest również zwabianie w celu ich zabicia. Dobrym sposobem na przyciągnięcie komarów jest dwutlenek węgla. Komary można unieszkodliwić samoprzylepnym paskiem na muchy lub specjalną pułapką na komary.
Komary są przyciągane przez konkretne zapachy, wilgoć i dwutlenek węgla. Powyżej przedstawione metody ich odstraszania i usuwania są skuteczne i świetnie działają w rozwiązaniu problemów z komarami wokół basenu. Znajdźmy tę, która jest dla nas najbardziej odpowiednia i ją zastosujmy, by cieszyć się kąpielą w basenie bez dokuczliwych ukąszeń.