Na rynku od dłuższego czasu można oglądać ofertę mini basenów z silnym przeciwprądem oraz hydromasażem. Jest to połączenie funkcjonalności tradycyjnego basenu oraz jacuzzi. Czym są tak naprawdę te słynne mini baseny? Czy warto kupić osobno wannę z hydromasażem i osobno basen? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Czym jest Swim Spa?

Swim SPA – tak nazywa się produkt, który łączy w sobie funkcje basenu ogrodowego oraz wolnostojącej wanny z hydromasażem. Jest to prostokątna niecka, o kompaktowych wymiarach. Po jednej stronie mamy dysze wytwarzające silny nurt wody. Regulowany przeciwprąd pozwala na pływanie w miejscu. Po drugiej stronie znajdują się zazwyczaj dwa lub trzy siedziska z typowym hydromasażem. Przypominją tradycyjną wannę SPA. Są to miejsca by usiąść i zrelaksować się w przyjemnej, ciepłej wodzie.

Historia wanien z hydromasażem

JACUZZI – marka, która zapoczątkowała ideę wanien spa. Nazwa firmy wywodzi się od rodziny Jacuzzi, która opatentowała pierwszy hydromasaż na świecie. Początkowo zadaniem terapii wodnej było eliminowanie bóli pleców i innych schorzeń. Dopiero później zaczęto produkcję skupioną na tym, aby Jacuzzi było formą odpoczynku i relaksu. Dzisiaj marka Jacuzzi oferuje wiele najnowszych technologii, które pozwalają na jeszcze więcej możliwości.

Basen stworzony dla profesjonalnych pływaków

Silny przeciwprąd to podstawowa opcja dobrego Swim SPA. Różne modele oferują wbudowane dysze pozwalające na intensywne treningi dla amatorów, jak i dla profesjonalistów. Stworzone są z myślą o osobach, które lubią dużo pływać. Przeciwprądy o wysokiej mocy pozwalają na aktywne spędzanie czasu we wodzie. Można je regulować, ustawiając prędkość nurtu w różnych zakresach. Sama powierzchnia wanny została skonstruowana w taki sposób by niwelować odbicia fal. Mogłyby one przeszkadzać pływakowi w treningu.

Regeneracja po treningu w wodzie

Oprócz podstawowej funkcjonalności basenu, w ogrodowym swim-spa mamy dysze do hydromasażu. Specjalnie przygotowane siedziska w wannie pozwalają na solidny wypoczynek po treningu lub po prostu – dla codzienny relaks. Dysze wypuszczające strumień wody pod odpowiednim ciśnieniem w kierunku naszego ciała budzą nasze mięśnie do szybszej regeneracji oraz pomagają zwalczyć wiele dolegliwości.

Krystalicznie czysta woda

Mini basen posiada wbudowany układ filtrujący, który oczyszcza naszą wodę, eliminując zanieczyszczenia. Jego dokładność jest na bardzo wysokim poziomie. Dzięki systemom filtrującym ograniczamy ilości stosowanej chemii w SPA. Przekłada się to na koszty utrzymania takiej wanny.

Ciekawe akcesoria wspomagające trening pływacki w Swim Spa

Różne marki produkujące Swim Spa oferują ciekawe, kompatybilne z naszą wanną akcesoria. Między innymi są to masujące poduszki, łączność basenu z telefonem, zegarki do pomiaru intensywności treningu.

Ciekawą propozycją szczególnie dla sportowców mogą być zaawansowane okulary pływackie, w które wbudowano wyświetlacz. Pokazuje on na bieżąco parametry naszego treningu, spalone kalorie, czas treningu i prędkość płynięcia. Te informacje wyświetlane są wewnątrz okularów. Jest to idealne, zaawansowane technologicznie rozwiązanie dla osób intensywnie pływających.

jacuzzi swim spa

Gdzie można zamontować Swim Spa?

Montaż mini basenu warto starannie przemyśleć. Najczęściej ustawiany jest w ogrodzie, w osłoniętym od wiatru miejscu.

Ogród to nie jedyne miejsce. Urządzenie z powodzeniem możemy umiejscowić w pomieszczeniu. Warto jednak pamiętać o wymiarach niecki. Nie zawsze istnieje techniczna możliwość montażu w pomieszczeniu.

Waga swim-spa napełnionego wodą może przekraczać kilka ton. Oznacza to, że powinno być ustawione na wzmocnionym podłożu – kostce brukowej albo zbrojonym tarasie.

Możliwa jest zabudowa basenu tarasem drewnianym lub częściowe wpuszczenie niecki w grunt. W takim przypadku należy pozostawić dookoła minimalną przestrzeń serwisową. Na jednym boku – tam gdzie znajdują się pompy i skrzynka sterująca, miejsca na potencjalny serwis należy zostawić jeszcze więcej. Przeważnie jest to co najmniej 60 cm.

Producenci nie stawiają szczególnych wymagań odnośnie zasilania w wodę. Istotne jest jedynie aby w pobliżu znajdował się kran. Wodę w mini-basenie wymieniamy raz lub dwa razy w roku.

Ważnym aspektem technicznym jest doprowadzenie zasilania o odpowiednich parametrach. Niezbędne jest doprowadzenie tzw. siły – czyli zasilania 3-fazowego. Zalecany jest przewód o przekroju nie mniejszym niż 4mm. Linia zasilająca nasz basen obowiązkowo musi zostać zabezpieczona wyłącznikiem różnicowo-prądowym. Zanim urządzenie zostanie uruchomione, należy wykonać odpowiednie pomiary elektryczne linii zasilającej.

Jak dbać o basen ogrodowy?

Uzdatnianie wody wykonujemy tak samo jak w basenie ogrodowym. Tradycyjne środki basenowe są do tego idealnie. Seria produktów Bayrol jest najlepszym rozwiązaniem chemii basenowej do SPA na rynku.

Ile kosztuje mini basen ogrodowy?

jacuzzi swim spa

Podsumowując – Swim SPA łączy w sobie funkcjonalność basenu oraz Jacuzzi. Może być to idealne rozwiązanie dla osób intensywnie spędzających czas w wodzie. Jeśli jesteś pływakiem, który każdą wolną chwilę spędza w wodzie – jest to rozwiązanie dla Ciebie. Jeśli jesteś mniej wprawiony – lepiej dobrze przemyśl zakup. Swim Spa są prestiżowym wyposażeniem ogrodowym i ich cena jest dosyć wysoka. Oscyluje w granicach między 90 a 160 tysięcy złotych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] musimy wypróbować jaki czas kąpieli w wannie jest dla nas […]

trackback

[…] Znane marki z tej grupy: Jacuzzi, Hotspring, Sundance, Hydropool, Wellis, Swimlife […]