Jak czyścić wannę SPA

Wanna SPA to komfort, na który decyduje się coraz więcej osób. Umieszczona w ogrodzie lub w zacisznym miejscu w domu stanowi niejako prywatne centrum odnowy. Należy mieć świadomość, że utrzymanie jacuzzi w odpowiednim stanie i należytej czystości wymaga przeprowadzenia okresowo kilku czynności. Poniżej zamieszczamy praktyczne porady jak dbać i czyścić wannę SPA.

Zacznijmy od czynności najbardziej podstawowych, czyli tych związanych z regularnym czyszczeniem wkładu filtrującego. Filtr w wannie spa narażony jest na dość szybkie zatykanie się brudem i tłuszczem. Przeważnie powierzchnia wkładu filtrującego jest niewielka, a sam filtr wykonany jest z włókien syntetycznych dobrze wyłapujących brud. Ważne aby regularnie czyścić go silnym strumieniem wody oraz moczyć w specjalnym detergencie, który rozpuszcza tłusty brud. Zabrudzony wkład filtrujący istotnie ogranicza przepływ wody w wannie spa oraz obniża jakość wody.

Do czyszczenia wkładu filtrującego nie powinniśmy używać szczotki, która może zniszczyć strukturę włókien wkładu. Wkład filtrujący należy myć wodą pod ciśnieniem (obmywać od góry do dołu). Środkiem przyspieszającym regenerację wkładu jest Filter Cleaner. Wkład filtrujący można regenerować zazwyczaj 2-3 razy. Potem jego jakość filtracji znacząco spada i wkład należy wymienić na nowy.

Nowe filtry w HotSpring

Większość producentów wanien spa zaleca całkowitą wymianę wody nie rzadziej niż 2-3 razy w roku. Dotyczy to wanien używanych prywatnie, w których nagromadzenie różnych substancji w wodzie nie jest aż tak duże jak w przypadku wanien udostępnianych do użytku publicznego. Zanim wypuścimy wodę z wanny przygotujmy się do tego prawidłowo!
Firma Bayrol, która produkuje doskonałe środki chemiczne przeznaczone dla wanien spa zaleca przed wypuszczeniem wody przeprowadzenie szokowej dezynfekcji i oczyszczania orurowania wanny. Jak to zrobić?

Do wody dodajemy odpowiednią ilość środka Pipework Cleaner, który pomoże w oczyszczeniu kanalików, rurek i elementów dysz z brudu i bakterii. Gdy środek rozpuści się w wodzie, należy włączyć po kolej wszystkie atrakcje wanny na kilka minut tak aby woda dotarła w każe miejsce orurowania. Cała czynność powinna trwać około godzinę! Dopiero wtedy możemy być pewni, że orurowanie jest czyste i zregenerowane.

Ciekawostka: ten sam środek możemy użyć do oczyszczenia kanalików powietrznych w łazienkowych wannach z hydromasażem. Powszechnym problemem w tych wannach jest gromadzący się brud i przykry zapach.

Po wypuszczeniu wody konieczne jest dokładne wyczyszczenie całej powłoki wanny. Tłuste, ciemne zabrudzenia powstające na powierzchni wanny spowodowane są przez różnego rodzaju kremy i kosmetyki, które użytkownicy wnoszą na sobie do wody podczas kąpieli. Surface Cleaner to detergent przeznaczony do gruntownego czyszczenia powłoki niecki z tłustych zabrudzeń. Warto dodać, że nie powoduje on zmętnienia wody – jeśli zdarzy się, że niedokładnie spłuczemy wannę po czyszczeniu, nie będzie miało to negatywnego wpływu na jakość świeżo napuszczonej wody.

Wymiana wody w wannie SPA

  1. Przed wypuszczeniem wody z wanny spa dodać odpowiedni środek dezynfekujący
  2. Uruchomić wszystkie sekcje hydromasażu na około na około 10 minut
  3. Pozostawić wodę na około godzinę w wannie SPA
  4. Spuścić wodę z wanny do kanalizacji
  5. Dokładnie wyczyścić powłokę wanny detergentem,
  6. Napełnić wannę świeżą wodą

Dodatkowe wskazówki

  • Regularne czyszczenie wanny dedykowanymi środkami podnosi jakość wody
  • Podczas urlopu lub dłuższej przerwy w kąpaniu – obniżaj temperaturę do 26 st. C
  • Nie przekraczaj temperatury 36 st. w wannie – kąpiel będzie bezpieczna,
  • Na rynku dostępne są wkłady z jonami srebra – jak np. FreshWater – hamuje on rozwój bakterii w wannie.
Previous Jak czyścić basen kąpielowy – najlepsze sposoby
Next Pompy basenowe Speck Pumpen

Podobne artykuły:

Spa

Wanna spa, jacuzzi, czy wanna z hydromasażem?

Powszechnie słowem jacuzzi, jakuzi lub po prostu dżakuzi określamy wolnostojącą wannę z gorącą wodą i hydromasażem. Może być to wanna stojąca w prywatnym ogrodzie albo wanna w hotelowej strefie spa.

Spa

Ile kosztuje ogrodowa wanna spa

Rynek wanien spa rośnie w Polsce z roku na rok. Pojawia się na nim coraz więcej nowych marek. Ogólnie możemy podzielić rynek na co najmniej trzy grupy. Pierwsza grupa –

Spa

Jak bezpieczne korzystać z wanny SPA

Własne jacuzzi ogrodowe z pewnością zajmuje jedno z wysokich miejsc na naszej liście życzeń. To świetna atrakcja, która nie tylko urozmaici nasze życie ale i pomoże szybciej zregenerować siły i

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
6 months temu

Mam pytanie. Jak czyszczę jacuzzi preparatem pipework cleaner muszą być wyciągnięte filtry. Fajnie wszystko zostało opisane ale tak się zastanawiam czy trzeba je wyciągać. Pozdrawiam i proszę o odpowiedź. Moja poczta to (usunięte przez administratora)