Wanna SPA to komfort, na który decyduje się coraz więcej osób. Umieszczona w ogrodzie lub w zacisznym miejscu w domu stanowi niejako prywatne centrum odnowy. Należy mieć świadomość, że utrzymanie dżakuzi w odpowiednim stanie i należytej czystości wymaga przeprowadzenia okresowo kilku czynności. Poniżej zamieszczamy praktyczne porady jak dbać i czyścić wannę SPA.

Dbaj o stan wkładu filtrującego

Zacznijmy od czynności najbardziej podstawowych, czyli tych związanych z regularnym czyszczeniem wkładu filtrującego. Filtr w wannie spa narażony jest na dość szybkie zatykanie się brudem i tłuszczem. Przeważnie powierzchnia wkładu filtrującego jest niewielka, a sam filtr wykonany jest z włókien syntetycznych dobrze wyłapujących brud. Ważne, aby regularnie czyścić go silnym strumieniem wody oraz moczyć w specjalnym detergencie, który rozpuszcza tłusty brud. Zabrudzony wkład filtrujący istotnie ogranicza przepływ wody w wannie spa oraz obniża jakość wody.

Do czyszczenia wkładu filtrującego nie powinniśmy używać twardej szczotki, która może zniszczyć strukturę włókien wkładu. Wkład filtrujący należy myć wodą pod ciśnieniem (obmywać od góry do dołu). Środkiem przyspieszającym regenerację wkładu jest Filter Cleaner. Pomaga usunąć tłuste zanieczyszczenia znajdujące się między lamelkami filtra.

Co jakiś czas wymieniaj filtr na nowy

Wkład filtrujący można regenerować zazwyczaj 2-3 razy. Potem jego jakość filtracji znacząco spada i wkład należy wymienić na nowy.

Nowe filtry w HotSpring

Większość producentów wanien spa zaleca całkowitą wymianę wody nie rzadziej niż 2-3 razy w roku. Dotyczy to wanien używanych prywatnie, w których nagromadzenie różnych substancji w wodzie nie jest aż tak duże jak w przypadku wanien udostępnianych do użytku publicznego. Zanim wypuścimy wodę z wanny przygotujmy się do tego prawidłowo!

Usuwanie brudu z wszystkich zakamarków

Firma Bayrol, która produkuje doskonałe środki chemiczne przeznaczone dla wanien spa zaleca przed wypuszczeniem wody przeprowadzenie szokowej dezynfekcji i oczyszczania orurowania wanny.

Gdy przyglądamy się czy nasze ogrodowe spa jest dostatecznie czyste to tak naprawdę widzimy tylko to co na zewnątrz. Nie wolno zapominać, że zanieczyszczenia znajdują się również w instalacji hydraulicznej wanny. Rurki i kanaliki to doskonałe miejsce, gdzie może przykleić się brud.

zabrudzone orurowanie w ogrodowej wannie spa
Brudne orurowanie w wannie ogrodowej

Jak skutecznie usunąć brud z orurowania?

Do wody dodajemy odpowiednią ilość środka Pipework Cleaner, który pomoże w oczyszczeniu kanalików, rurek i elementów dysz z tłustego brudu i bakterii. Gdy środek rozpuści się w wodzie, należy włączyć po kolei wszystkie atrakcje wanny na kilka minut tak aby woda dotarła w każe miejsce orurowania. Cała czynność powinna trwać około godzinę! Dopiero wtedy możemy być pewni, że orurowanie jest czyste i zregenerowane.

Ciekawostka: ten sam środek możemy użyć do oczyszczenia kanalików powietrznych w łazienkowych wannach z hydromasażem. Powszechnym problemem w tych wannach jest gromadzący się brud i przykry zapach.

Po wypuszczeniu wody konieczne jest dokładne wyczyszczenie całej powłoki wanny. Tłuste, ciemne zabrudzenia powstające na powierzchni wanny spowodowane są przez różnego rodzaju kremy i kosmetyki, które użytkownicy wnoszą na sobie do wody podczas kąpieli. Surface Cleaner to detergent przeznaczony do gruntownego czyszczenia powłoki niecki z tłustych zabrudzeń. Warto dodać, że nie powoduje on zmętnienia wody – jeśli zdarzy się, że niedokładnie spłuczemy wannę po czyszczeniu, nie będzie miało to negatywnego wpływu na jakość świeżo napuszczonej wody.

Czynności podczas wymiany wody w wannie SPA

 1. Przed wypuszczeniem wody z wanny spa dodać odpowiedni środek dezynfekujący – np. chlor w granulkach. Należy także rozważyć użycie specjalnego detergentu do mycia wewnętrznej instalacji w wannie.
 2. Uruchomić wszystkie sekcje hydromasażu na około na około 10 minut, aby środki myjące i dezynfekujące dobrze się rozprowadziły.
 3. Pozostawić wodę na około godzinę i potem jeszcze raz włączyć wszystkie dysze naszego jacuzzi.
 4. Spuścić wodę z wanny do kanalizacji. Do tego warto użyć zatapialną, małą pompkę ogrodową. Proces będzie trwał krócej.
 5. W trakcie wypuszczania wody można jeszcze spłukiwać powierzchnię czystą wodą.
 6. Jeśli widoczne są zabrudzenia na powierzchni niecki to należy dokładnie ją doczyścić płynnym detergentem do zewnętrznego mycia wanny spa.
 7. Po wypuszczeniu wody zalecane jest odessanie z kanalików i rurek resztek detergentów i innych substancji. Najlepiej zrobić to odkurzaczem przemysłowym.
 8. Przygotowaną w ten sposób wannę można napełnić świeżą wodą.

Dodatkowe wskazówki

 • Regularna wymiana i regeneracja wkładów filtrujących podnoszą jakość wody.
 • Dokładne czyszczenie wanny co najmniej raz w roku niweluje zagrożenie rozwoju bakterii oraz gromadzenia się osadów.
 • Podczas urlopu lub dłuższej przerwy w kąpaniu – obniżaj temperaturę do 26 st. C
 • Nie przekraczaj temperatury 36 st. w wannie – Twoja kąpiel będzie bezpieczna i zdrowa.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

Mam pytanie. Jak czyszczę jacuzzi preparatem pipework cleaner muszą być wyciągnięte filtry. Fajnie wszystko zostało opisane ale tak się zastanawiam czy trzeba je wyciągać. Pozdrawiam i proszę o odpowiedź. Moja poczta to (usunięte przez administratora)