Powszechnie słowem jacuzzi, jakuzi lub po prostu dżakuzi określamy wolnostojącą wannę z gorącą wodą i hydromasażem. Może być to wanna stojąca w prywatnym ogrodzie albo wanna w hotelowej strefie spa.

Jacuzzi

Jacuzzi to nazwa marki stworzonej przez amerykańską firmę produkującą od lat 60-tych urządzenia służące do hydroterapii, odnowy biologicznej i rehabilitacji w wodzie.

Duży sukces firmy Jacuzzi spowodował upowszechnienie się nazwy marki  zarówno w Polsce jaki i innych krajach na świecie i dlatego przyjęło się określać tą nazwą całą gamę ogrodowych wanien spa.

Jest to jednak nazwa zastrzeżona i nie może być używana zamiennie do określania produktów innych firm!

Jacuzzi - wanny spa
Ogrodowa wanna SPA. Żródło: Jacuzzi

Pod względem prawnym nazwa Jacuzzi jest zastrzeżona do urządzeń tylko jednej firmy!

Wanny spa

Ogrodowe wanny spa to niecki albo mini baseny wyposażone w podwodne dysze masujące oraz dysze powietrzne, które punktowo masują mięśnie. Elementem wyposażenia wanny spa jest grzałka przepływowa, która podgrzewa wodę do temperatury 35-36 st. C. System filtrujący w ogrodowym spa zapewnia oczyszczanie wody z brudu i bakterii.

Niecka wanny ogrodowej jest dobrze izolowana od spodu, a od góry przykryta grubą pokrywą termiczną. Te rozwiązania pozwalają na ekonomiczne użytkowanie wanien w ogrodzie przez cały rok.

Powszechne określenia: ogrodowa wanna spa, ogrodowe spa lub po prostu spa. Coraz częściej używane w języku polskim jest też słowo hot tub albo whilrpool.

Popularne i cenione marki wanien spa to: Jacuzzi, Hotsprig, Sundance, USSPA, Hydropool, Wellis, Dimension One.

ogrodowa wanna spa
Ogrodowa wanna spa.  Źródło: Watkins

Wanna z hydromasażem

Wanna z hydromasażem to najczęściej element wyposażenia łazienki dodatkowo posiadający funkcję hydromasażu lub wytwarzania bąbelków.

Woda w takiej wannie nalewana jest bezpośrednio przed kąpielą i z tego powodu wanna nie potrzebuje oddzielnego systemu filtracji wody. Również nie jest konieczne stosowanie chemii do uzdatniania wody.

Istotną rzeczą jest jednak dokładne wypłukanie instalacji tego typu wanny po każdorazowym użyciu – tak aby w rurkach i kanalikach od pomp masujących nie pozostał brud. Może to bowiem doprowadzić do rozwoju bakterii i przykrego zapachu.

sanplast
Łazienkowa wanna z hydromasażem. Źródło: Sanplast

Słowem SPA określamy przeważnie wszystkie wymienione powyżej urządzenia – zarówno te wolnostojące, ogrodowe, hotelowe z rynną przelewową, a niekiedy także te łazienkowe – wanny z bąbelkami.

Warto również wspomnieć, że słowo spa pochodzi od nazwy Belgijskiej miejscowości, która w XIV w. stała się uzdrowiskiem znanym z leczniczych, gorących źródeł. Dziś najczęściej słowo to używamy do określenia hotelu lub sanatorium, w którym oferowana jest szeroka gama zabiegów leczniczych z użyciem wody. Czyli hotel ze spa oznacza hotel, który ma w swojej ofercie strefę z basenem, saunami oraz gabinety masażu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] wanien spa rośnie w Polsce z roku na rok. Pojawia się na nim coraz więcej nowych marek. Ogólnie możemy […]