Wanna spa, jacuzzi, czy wanna z hydromasażem?

Wanna spa, jacuzzi, czy wanna z hydromasażem?

Powszechnie słowem jacuzzi, jakuzi lub po prostu dżakuzi określamy wolnostojącą wannę z gorącą wodą i hydromasażem. Może być to wanna stojąca w prywatnym ogrodzie albo wanna w hotelowej strefie spa.

Jacuzzi

Słowo Jacuzzi pochodzi od nazwy amerykańskiej firmy produkującej od lat 60-tych urządzenia służące do hydroterapii i odnowy biologicznej rehabilitacji w wodzie.

Duży sukces firmy Jacuzzi spowodował upowszechnienie się nazwy marki  zarówno w Polsce jaki i innych krajach na świecie i dlatego przyjęło się określać tą nazwą całą gamę ogrodowych wanien spa.

Jacuzzi - wanny spa

Ogrodowa wanna SPA. Żródło: Jacuzzi

Pod względem prawnym nazwa Jacuzzi jest zastrzeżona do urządzeń tylko jednej firmy!

Wanny spa

Ogrodowe wanny spa to niecki albo mini baseny wyposażone w podwodne dysze masujące oraz dysze powietrzne, które punktowo masują mięśnie. Elementem wyposażenia wanny spa jest grzałka przepływowa, która podgrzewa wodę do temperatury 35-36 st. C. System filtrujący w ogrodowym spa zapewnia oczyszczanie wody z brudu i bakterii.

Niecka wanny ogrodowej jest dobrze izolowana od spodu, a od góry przykryta grubą pokrywą termiczną. Te rozwiązania pozwalają na ekonomiczne użytkowanie wanien w ogrodzie przez cały rok.

Powszechne określenia: ogrodowa wanna spa, ogrodowe spa lub po prostu spa.

Popularne i cenione marki wanien spa to: Jacuzzi, Hotsprig, Sundance, USSPA, Hydropool, Wellis.

ogrodowa wanna spa

Ogrodowa wanna SPA.  Źródło: Watkins

Wanna z hydromasażem

Wanna z hydromasażem to najczęściej element wyposażenia łazienki dodatkowo posiadający funkcję hydromasażu lub wytwarzania bąbelków.

Woda w takiej wannie nalewana jest bezpośrednio przed kąpielą i z tego powodu wanna nie potrzebuje oddzielnego systemu filtracji wody. Również nie jest konieczne stosowanie chemii do uzdatniania wody.

Istotną rzeczą jest jednak dokładne wypłukanie instalacji tego typu wanny po każdorazowym użyciu – tak aby w rurkach i kanalikach od pomp masujących nie pozostał brud. Może to bowiem doprowadzić do rozwoju bakterii i przykrego zapachu.

sanplast

Łazienkowa wanna z hydromasażem. Źródło: Sanplast

Słowem SPA określamy przeważnie wszystkie wymienione powyżej urządzenia – zarówno te wolnostojące, ogrodowe, hotelowe z rynną przelewową, a niekiedy także te łazienkowe – wanny z bąbelkami.
Warto również wspomnieć, że słowo spa pochodzi od nazwy Belgijskiej miejscowości, która w XIV w. stała się uzdrowiskiem znanym z leczniczych, gorących źródeł. Dziś najczęściej słowo to używamy do określenia hotelu lub sanatorium, w którym oferowana jest szeroka gama zabiegów leczniczych z użyciem wody.

Previous Podstawowe wiadomości o wodzie
Next Jak bezpieczne korzystać z wanny SPA

Podobne artykuły:

Spa

Jak czyścić wannę SPA

Wanna SPA to komfort, na który decyduje się coraz więcej osób. Umieszczona w ogrodzie lub w zacisznym miejscu w domu stanowi niejako prywatne centrum odnowy. Należy mieć świadomość, że utrzymanie

Spa

Czy hotelowe wanny spa są prawidłowo utrzymane?

Dlaczego w wannie SPA może przebywać ograniczona liczba osób? Jak bardzo ważna jest higiena w tym miejscu i co może się zdarzyć, gdy właściciel obiektu nie zadba o nią w

Spa

Jak bezpieczne korzystać z wanny SPA

Własne jacuzzi ogrodowe z pewnością zajmuje jedno z wysokich miejsc na naszej liście życzeń. To świetna atrakcja, która nie tylko urozmaici nasze życie ale i pomoże szybciej zregenerować siły i

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments