Własne jacuzzi ogrodowe z pewnością zajmuje jedno z wysokich miejsc na naszej liście życzeń. To świetna atrakcja, która nie tylko urozmaici nasze życie ale i pomoże szybciej zregenerować siły i zredukować codzienny stres. Aby nasza kąpiel była bezpieczna warto poznać kilka faktów oraz zasad jakie związane są z korzystaniem z ogrodowej wanny SPA.

Prawidłowa temperatura w spa

Przeważnie w wannie spa można ustawić temperaturę wody w zakresie od 26 stopni do 38 stopni Celsjusza.

Optymalna temperatura wody w wannie spa dla normalnej kąpieli wynosi 35-37 st. C. Wtedy osoby, które zażywają kąpieli odczuwają największy komfort i przyjemność z hydromasażu. Kąpiel dodaje energii i witalności.

Niższe temperatury wody mogą być pożądane w okresie letnim. Wtedy w wannie będziemy mogli się przyjemnie schłodzić.

Nigdy nie korzystaj z wanny SPA jeśli temperatura wody jest większa niż 37 st. C ! Czy wiesz, że przebywanie w wodzie w temp. przekraczającej 40 st. przez kilka minut może być bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do utraty zdrowia, a nawet do śmierci!

Jeśli z wanny korzystają małe dzieci, w wieku poniżej 7 lat, lepiej aby temperatura nie była wyższa niż 33 st. Dzieci nie powinny korzystać ze spa dłużej niż 5-10 minut. Organizm dziecka inaczej reaguje na wysoką temperaturę. Wewnętrzny termostat nie jest jeszcze dobrze wykształcony.

Temperatura wody w jacuzzi
Prawidłowa temperatura wody w jacuzzi

Nie przekraczaj 30 minut

Staraj się aby czas Twojej kąpieli nie był dłuższy niż 30 min. Przebywanie w bardzo ciepłej wodzie (powyżej 36 stopni) przez dłuższy czas może doprowadzić do osłabienia organizmu. Im wyższa temperatura – tym krótsza kąpiel!

Sami musimy wypróbować jaki czas kąpieli w wannie jest dla nas najlepszy.

Osoby starsze najlepiej aby korzystały z wanny spa w obecności drugiej osoby. W przypadku zasłabnięcia lub zawrotów głowy – w pobliżu będzie ktoś kto nam pomoże.

Pij wodę przed i w trakcie

Pamiętajmy aby pić duże ilości wody przed i w trakcie kąpieli. Dobre nawodnienie organizmu przyspieszy naszą regenerację i przyczyni się do lepszej regulacji ciepłoty ciała, które jest narażone na wyższą niż zazwyczaj temperaturę.

Do wody i napojów używaj nietłukące szklanki, które nie będą stanowiły zagrożenia dla osób przebywających w strefie spa.

Unikaj alkoholu

Unikaj picia mocnego alkoholu czy zażywania narkotyków w trakcie kąpieli w SPA. Ciepła woda rozszerza naczynia krwionośne co powoduje szybsze krążenie alkoholu we krwi. To może spowodować nadmierną senność czy osłabienie i w konsekwencji może zagrażać naszemu zdrowiu.

Bezpieczne wejście i wyjście

Wchodzenie i wychodzenie do wanny spa sprawia trudność osobom starszym oraz z problemami ruchowymi. Warto zadbać o bezpieczne schody do wanny spa. Muszą wytrzymać nacisk co najmniej dwóch dorosłych osób. Powinny też mieć powierzchnię antypoślizgową. 

bezpieczne wejście do jacuzzi
Bezpieczne wejście do spa ogrodowego

 

Osoby przeziębione

Osoby przeziębione i zakatarzone nie powinny korzystać z wanny spa czy sauny. Osłabiony chorobą organizm słabiej broni się przed wysoką temperaturą jaka panuje w wannie. Nasz wewnętrzny termostat nie działa i organizm jest bardziej narażony na przegrzanie.

Daleko od urządzeń elektrycznych

Nie używaj jakichkolwiek urządzeń, które są podłączone do sieci elektrycznej. Jeśli masz ochotę posłuchać radia lub muzyki podczas kąpieli to wybierz głośniki bezprzewodowe albo zadbaj aby tradycyjne nagłośnienie było w dostatecznej odległości od wanny.
Niektóre modele wanien mają wbudowane odbiorniki muzyczne – są to jednak urządzenia specjalistyczne, przystosowane do kontaktu z wilgocią i wodą. Nie stanowią zagrożenia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments