Przedstawiamy krótki przegląd technologii niecek basenowych. Każda technologia ma swoje plusy i minusy. Co wybrać aby basen spełniał nasze wymagania i posłużył przez lata?

Baseny betonowe

Niecka tego typu w całości może być wykonana z wodoszczelnego betonu (wylewana w deskowaniu). wtedy mówimy o konstrukcji żelbetowej basenu.
Ale baseny betonowe mogą być również murowane z pustaków betonowych lub styropianowych i zbrojone prętami. Taka konstrukcja typowa jest dla tradycyjnych basenów betonowych. Tańsza w realizacji od konstrukcji żelbetowej.

Kształt i głębokość basenu powstaje według indywidualnego projektu i może być dostosowana do bardzo indywidualnych potrzeb i preferencji inwestora. Niecka wykonana w tej technologii może być następnie wyłożona folią PCV – w formie tzw. linera lub wykładana grubszą, zbrojoną folią PCV pod wymiar na miejscu.

Baseny wykładane mozaiką powinny być wykonane bezwzględnie z żelbetu – nie wchodzi tutaj w grę robienie basenu z pustaków lub bloczków.

Baseny poliestrowe

Innym typem basenu ogrodowego są baseny poliestrowe. Są to baseny wykonane w całości jako jeden element i dostarczany bezpośrednio na budowę do inwestora. W opinii firm specjalistycznych taki typ basenu jest tańszy w realizacji o ok. 30% od basenów betonowych.

Należy jednak zwracać szczególną uwagę na jakość tego typu produktów i wybierać tylko baseny o potwierdzonej renomie i wysokiej jakości. Na rynku masowo występują baseny tanie, o niskich parametrach, które mogą w przyszłości zbyt szybko ulegać starzeniu.

Ogromnymi zaletami basenów poliestrowych jest ich gładka powierzchnia ułatwiająca czyszczenie oraz krótki czas montażu. Ze względu na materiał z jakiego są wykonane, bardzo dobrze utrzymują temperaturę wody.

Basen poliestrowy

Baseny polipropylenowe

Baseny tego typy wykonane są z płyt polipropylenowych o grubości od kilku milimetrów do nawet 1 cm. Baseny mogą być w całości dostarczane na budowę lub w elementach, które później są ze sobą spawane/zgrzewane.

Największą zaletą basenów polipropylenowych jest możliwość łatwego wykonania niecki z rynną przelewową. Ponadto baseny polipropylenowe mogą mieć niemal dowolny kształt. Niedogodnością jest praktycznie zerowy wybór kolorów – podstawowe to niebieski i biały.

Baseny ze stali nierdzewnej

To bardzo prestiżowy i jednocześnie najdroższy typ niecki stacjonarnej. Powłoka basenu w całości wykonana jest z wysokogatunkowej stali nierdzewnej (kwasoodpornej), spawanej na miejscu. W ostatnich latach moda na tego typy niecki zaczęła wzrastać głównie za sprawą bardzo nowoczesnego wyglądu takiego basenu.

Zaletą niecki ze stali nierdzewnej jest mniejsza waga konstrukcji basenu w porównaniu z basenem żelbetowym. Może mieć to istotne znaczenie gdy basen budowany jest na wyższych kondygnacjach.

Jakie minusy oprócz wysokiej ceny? Jedyny kolor niecki to stalowo-szary. Bez odpowiedniego oświetlenia basen taki ma bardzo „zimny” wygląd. Nie każdemu to odpowiada.

Baseny naziemne – rozporowe i stelażowe

Baseny naziemne, rozporowe, stelażowe rozkładane na trawie zyskały w ostatnich czasach na popularności dzięki ich bardzo niskiej cenie oraz dużej dostępności (sprzedaż w marketach). Są to baseny zaprojektowane dla mniej wymagającego użytkownika. Baseny rozporowe można w łatwy i szybki sposób składać i rozkładać.

Najpoważniejszym mankamentem basenów naziemnych jest ich bardzo mały zestaw filtrujący. Z tego powodu warto przemyśleć zakup solidnego zestawu filtrującego w specjalistycznym sklepie basenowym.

Basen rozporowy (źródło: Intex)
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments