Baseny ogrodowe – typy niecek basenowych

Baseny ogrodowe – typy niecek basenowych

Przedstawiamy krótki przegląd technologii niecek basenowych. Każda technologia ma swoje plusy i minusy. Co wybrać aby basen spełniał nasze wymagania i posłużył przez lata?

Baseny betonowe

Niecka tego typu w całości może być wykonana z wodoszczelnego betonu (wylewana w deskowaniu). wtedy mówimy o konstrukcji żelbetowej basenu.
Ale baseny betonowe mogą być również murowane z pustaków betonowych lub styropianowych i zbrojone prętami. Taka konstrukcja typowa jest dla tradycyjnych basenów betonowych. Tańsza w realizacji od konstrukcji żelbetowej.

Kształt i głębokość basenu powstaje według indywidualnego projektu i może być dostosowana do bardzo indywidualnych potrzeb i preferencji inwestora. Niecka wykonana w tej technologii może być następnie wyłożona folią PCV – w formie tzw. linera lub wykładana grubszą, zbrojoną folią PCV pod wymiar na miejscu.

Baseny wykładane mozaiką powinny być wykonane bezwzględnie z żelbetu – nie wchodzi tutaj w grę robienie basenu z pustaków lub bloczków.

Baseny poliestrowe

Innym typem basenu ogrodowego są baseny poliestrowe. Są to baseny wykonane w całości jako jeden element i dostarczany bezpośrednio na budowę do inwestora. W opinii firm specjalistycznych taki typ basenu jest tańszy w realizacji o ok. 30% od basenów betonowych.

Należy jednak zwracać szczególną uwagę na jakość tego typu produktów i wybierać tylko baseny o potwierdzonej renomie i wysokiej jakości. Na rynku masowo występują baseny tanie, o niskich parametrach, które mogą w przyszłości zbyt szybko ulegać starzeniu.

Ogromnymi zaletami basenów poliestrowych jest ich gładka powierzchnia ułatwiająca czyszczenie oraz krótki czas montażu. Ze względu na materiał z jakiego są wykonane, bardzo dobrze utrzymują temperaturę wody.

Basen poliestrowy

Baseny polipropylenowe

Baseny tego typy wykonane są z płyt polipropylenowych o grubości od kilku milimetrów do nawet 1 cm. Baseny mogą być w całości dostarczane na budowę lub w elementach, które później są ze sobą spawane/zgrzewane.

Największą zaletą basenów polipropylenowych jest możliwość łatwego wykonania niecki z rynną przelewową. Ponadto baseny polipropylenowe mogą mieć niemal dowolny kształt. Niedogodnością jest praktycznie zerowy wybór kolorów – podstawowe to niebieski i biały.

Baseny ze stali nierdzewnej

To bardzo prestiżowy i jednocześnie najdroższy typ niecki stacjonarnej. Powłoka basenu w całości wykonana jest z wysokogatunkowej stali nierdzewnej (kwasoodpornej), spawanej na miejscu. W ostatnich latach moda na tego typy niecki zaczęła wzrastać głównie za sprawą bardzo nowoczesnego wyglądu takiego basenu.

Zaletą niecki ze stali nierdzewnej jest mniejsza waga konstrukcji basenu w porównaniu z basenem żelbetowym. Może mieć to istotne znaczenie gdy basen budowany jest na wyższych kondygnacjach.

Jakie minusy oprócz wysokiej ceny? Jedyny kolor niecki to stalowo-szary. Bez odpowiedniego oświetlenia basen taki ma bardzo „zimny” wygląd. Nie każdemu to odpowiada.

Baseny naziemne – rozporowe i stelażowe

Baseny naziemne, rozporowe, stelażowe rozkładane na trawie zyskały w ostatnich czasach na popularności dzięki ich bardzo niskiej cenie oraz dużej dostępności (sprzedaż w marketach). Są to baseny zaprojektowane dla mniej wymagającego użytkownika. Baseny rozporowe można w łatwy i szybki sposób składać i rozkładać.

Najpoważniejszym mankamentem basenów naziemnych jest ich bardzo mały zestaw filtrujący. Z tego powodu warto przemyśleć zakup solidnego zestawu filtrującego w specjalistycznym sklepie basenowym.

Basen rozporowy (źródło: Intex)
Previous Basen stelażowy klasy Premium
Next Ile kosztuje ogrodowa wanna spa

Podobne artykuły:

Baseny

Basen stelażowy klasy Premium

Szukając ochłodzenia i przyjemności latem zwykle sięgamy po lody – od świderków przez sorbety, kończąc na lodach włoskich. Jednak gdy upał staje się naprawdę nieznośny to wtedy poszukujemy czegoś więcej!

Baseny

Przepisy dotyczące basenów publicznych

Rok 2016 będzie wyjątkowym rokiem dla baseniarzy i wszystkich osób pracujących w branży basenowej. Pod koniec 2015 roku bowiem zmianie uległy przepisy dotyczące jakości wody w basenach na obiektach publicznych. 

Baseny

Jakie wybrać miejsce dla basenu w ogrodzie ?

Wybór miejsca w ogrodzie dla planowanego basenu może okazać się dla wielu inwestorów nie lada wyzwaniem. Dotyczy to nie tylko każdego rodzaju basenu ale i nie ma też znaczenia jak

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments