Utrzymywanie czystej i klarownej wody w basenie jest sprawą istotną. Nikt chyba nie ma ochoty kąpać się w wodzie z zabrudzeniami w postaci trawy, liści czy piasku. W tym celu regularnie czyścimy basen i dezynfekujemy wodę.

Ale w wodzie basenowej występują także inne zanieczyszczenia – powodujące mętność lub zmianę koloru wody. Albo zanieczyszczenia, których nie widać gołym okiem. Mogą one być przyczyną powstawania zielonej wody w basenie czy rozwój glonów.

Z tego typu problemami poradzimy sobie stosując specjalne środki basenowe. To właśnie flokulanty i klaryfikatory.

Działanie tych środków jest podobne bo opiera się na zjawisku koagulacji. Różnica jednak polega na sposobie podawania ich do wody basenowej. Różne jest też miejsce, w którym zachodzi proces koagulacji.

Klaryfikator basenowy

Głównym urządzeniem oczyszczającym wodę w basenie jest filtr basenowy. Należy być świadomym, że filtr basenowy nie jest w stanie wyłapać wszystkich zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie basenowej. Nie ma tu znaczenia czy filtr wyposażony jest w złoże piaskowe czy w wkład kartuszowy. Niektóre cząsteczki brudu są po prostu tak małe, że z łatwością przelecą przez filtr i wrócą do basenu. 

Proces filtracji powinien być wspomagany klaryfikatorem. Klaryfikator ma za zadanie wspomóc filtr w oczyszczaniu wody basenowej z drobnych cząsteczek.

Klaryfikatory to środki stosowane w basenach. Mogą występować w postaci płynu lub białych poduszeczek wypełnionych proszkiem lub tabletkami. 

Związki chemiczne, wchodzące w skład klaryfikatora, zwłaszcza sole glinu i żelaza rozpuszczają się w wodzie tworząc wodorotlenki. Te z kolei są nierozpuszczalne. Dzięki przyciąganiu elektrostatycznemu, tworzą one osady, które absorbują zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie. Koagulacja pozwala zatem na powstanie cząstek, które mogą zostać wyłapane przez filtr basenowy.

Proces koagulacji zachodzi w sposób ciągły i powolny na powierzchni filtra basenowego. Po kilkunastu godzinach od jego zastosowania, woda w basenie robi się krystalicznie czysta.

Używanie klaryfikatora wymaga stałej pracy filtra. Jeśli woda w basenie jest bardzo mętna, filtr powinien być włączony bez przerwy przez jedną lub dwie doby. 

Zazwyczaj środek jest dodawany w bardzo niewielkiej ilości przed filtrem basenowym. W praktyce oznacza to, że albo płyn albo białe poduszeczki dodajemy do skimmera.

Flokulant basenowy

Flokulant – podobnie jak klaryfikator – również wykorzystuje w działaniu zjawisko koagulacji. Sposób jego podawania i działania jest jednak nieco inny.

Flokulant stosujemy gdy w wodzie występuje widoczny problem – np. duża mętność albo obecność żelaza. Płyn lub proszek dodajemy bezpośrednio do wody basenowej. Cząsteczki łączą się z kłaczkami koagulantu tworząc jeszcze większe i cięższe cząsteczki. Zawiesina w postaci płatków, po kilku godzinach opada na dno basenu. Tworzy się widoczny osad lub zawiesina przy dnie.

Ten osad należy usunąć z basenu przy pomocy ręcznego odkurzacza. Cała woda razem z zanieczyszczeniem powinna być usunięta z basenu. W ten sposób uzyskamy szybki efekt oczyszczenia wody ze zmętnienia.

Tu warto zaznaczyć, że aby usunąć zawiesinę z dna nie można używać odkurzacza automatycznego. Musi być to odkurzacz ręczny, podłączony do pompy basenowej. Odciągnie on zawiesinę z dna i wyleje ją poza basen na trawę lub do kanalizacji.

Przy bardzo dużym zanieczyszczeniu może być niezbędne kilkukrotne odkurzanie dna.

Co wybrać – flokulant czy klaryfikator?

Klaryfikator warto używać zawsze w procesie ciągłego uzdatniania wody. Nawet jeśli nie ma widocznych problemów w wodzie basenowej. To jedna z dobrych praktyk basenowych. Tego typu środki pomagają usuwać z wody zanieczyszczenia niewidoczne.

Flokulant powinniśmy użyć jeśli w basenie wystąpią poważniejsze problemy. Głównie te związane z mętnością wody, albo z problemem zażelazionej wody.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments