Jak czyścić basen kąpielowy – najlepsze sposoby

Jak czyścić basen kąpielowy – najlepsze sposoby

Czyszczenie basenu to z pewnością jedna z mniej lubianych czynności jakie należy robić aby utrzymać basen w dobrym stanie przez wiele lat. W tym artykule przybliżmy praktyczne aspekty czyszczenia basenu na wiosnę, a także przyczyny powstawania zanieczyszczeń w sezonie basenowym oraz sposoby na ich szybkie usunięcie.

Na wstępie ważna uwaga – do czyszczenia basenu powinno stosować się wyłącznie produkty specjalistyczne. Środki powszechnie stosowane w gospodarstwie domowym nie powinny być używane, gdyż mogą negatywnie wpłynąć na wodę w basenie lub zniszczyć sam basen.

Gruntowne czyszczenie basenu – czyszczenie na wiosnę

Wraz z odejściem zimy przypominamy sobie o naszych basenach ogrodowych, które w zależności od przygotowania są w lepszym lub gorszym stanie. Jeżeli nie zostały odpowiednio przygotowane do zimy, czeka nas gruntowne czyszczenie.
Zaczniemy od spuszczenia starej wody, którą można wykorzystać do podlania drzew i roślin w naszym ogrodzie – wbrew opinii wielu osób nie ma ona w sobie chemii albo związków, które zaszkodzą roślinom.

Ścianki i dno basenu najlepiej umyć od razu po wypuszczeniu wody – cały brud zejdzie dużo szybciej jeżeli nie wyschnie. To w jaki sposób wyczyścicie basen zależy od was, my proponujemy użycie myjki wysokociśnieniowej, która dokładnie zmyje glony, stare liście i osad.

czyszczenie basenu

Czyszczenie basenu myjką wysokociśnieniową

Jeżeli po spłukaniu ścian wodą widoczne są różnego rodzaju osady z kamienia, powierzchnia basenu jest szorstka lub po prostu pozostały przebarwienia po liściach – wtedy należy użyć specjalistycznych środków myjących. Najlepszy na rynku do tego typu prac jest środek Decalcit Super. Dzięki swojej żelowej konsystencji lepiej rozpuszcza brud i pozostaje dłużej w miejscu na które został zaaplikowany. Jest to środek na bazie kwasu i może być stosowany na powierzchniach takich jak folia pcv, laminat poliestrowy, laminat akrylowy, kafle, mozaika. Nie wolno stosować go na powierzchniach ze stali nierdzewnej!

Czyszczenie basenu

Gruntowne czyszczenie basenu Decalcitem Super

Czyszczenie basenu

Po wyczyszczeniu basenu Decalcitem Super

Podczas gruntownego czyszczenia basenu na wiosnę należy pamiętać o umyciu wszystkich wnęk oraz elementów wyposażenia basenu. Zalegający tam brud i glony mogą przyczynić się do gorszego stanu wody w nowym sezonie kąpielowym.

  • wnęki od lamp basenowych
  • skimmer, koszyk od skimmera
  • wnęka od przeciwprądu
  • szczeble od drabinki basenowej

Po gruntownym umyciu całego basenu odpowiednim preparatem niektórzy baseniarze zalecają na koniec spryskanie całej niecki roztworem wody z dodatkiem algicydu – czyli płynu na glony, który normalnie stosujem w basenach. Spowoduje to jeszcze lepsze usunięcie resztek glonów z wszystkich zakamarków basenu.

 

Czyszczenie basenu w sezonie – najczęstsze problemy

Skupmy się teraz na czyszczeniu basenu w sezonie kąpielowym. Wtedy w basenie pojawiają się nieco inne zabrudzenia, które również należy prawidłowo usuwać. Na wstępie warto zaznaczyć, że większość problemów w sezonie basenowym powstaje w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji wody lub w wyniku użycia niskiej jakości środków chemicznych. Dlatego warto przestrzegać podstawowych zasad pielęgnacji wody w basenie. 

Ciemny nalot powyżej lustra wody

Jeśli powierzchnia basenu powyżej lustra wody robi się szara i nie można jej wyczyścić mokrą szmatką to znak, że mamy problem z tłustym osadem. Powstaje on w wyniku stosowania przez kąpiących kremów, kosmetyków i różnego rodzaju olejków do opalania. Aby się go pozbyć należy użyć preparat o nazwie Bordnet Spray, czyli silnie skoncentrowany detergent, którego ważną cechą jest to, iż nie spowoduje zmętnia wody basenowej.

Szorstkie ściany basenu

Powierzchnia basenu może robić się fragmentami lub na całej powierzchni szorstka. Jest to spowodowane utrzymywaniem się w wodzie basenowej zbyt wysokiego pH. Początkowo przetarcie ręką lub szmatką pod wodą spowoduje, że szorstki nalot odejdzie. W dłuższym czasie, nalot zrobi się twardy i trudny do usunięcia.
Najłatwiej pozbyć się nalotu poprzez obniżenie pH do wartości 6.7 – 6.8 i utrzymywanie na takim poziomie przez kilka dni aż do momentu całkowitego zniknięcia szorstkiego nalotu.

Żółte lub brązowe plamy na folii basenowej

Silnie zażelaziona woda może powodować powstawanie żółtych lub brązowych nalotów na ścianach basenu. Podobnie jak w przypadku szorstkich ścian, przyczyną jest poziom pH, który utrzymuje się przez wiele dni na zbyt wysokim poziomie. Samo obniżenie ph do wartości 6.7 – 6.8 powinno przynieść znaczną poprawę i ustąpienie przebarwień. Jeśli zależy nam aby szybko pozbyć się żółtych nalotów możemy do wody dodać niewielką ilość kwasu askorbinowego (witaminę C). Efekt powinien być szybki, jednak w dłuższym czasie problem powróci jeśli nie zadbamy o prawidłowy poziom pH oraz środków dezynfekujących wodę.

 

Zielone skupiska na dnie lub w narożnikach basenu

Jeśli w basenie powstają zielone, śliskie plamy to sygnał, który może świadczyć o tym, że w wodzie nie ma wystarczającej ilości środka dezynfekującego i zapobiegającego powstawaniu glonów. Inną przyczyną może być nieprawidłowa cyrkulacja wody w basenie i powstawanie tzw. martwych pól – czyli miejsc do których nie dociera dostateczna ilość chemii basenowej.

Jedyny sposób aby pozbyć się zielonych skupisk to użycie odkurzacza basenowego i odessanie zalegającego nalotu. Można też użyć szczotkę basenową aby wzruszyć przyklejone do ściany glony.

Aby w przyszłości ustrzec się przed podobnymi problemami to oczywiście oprócz prawidłowej pielęgnacji wody należy rozważyć wyregulowanie dysz wlotowych tak aby wymusić cyrkulację wody w martwych polach.

Różowe śliskie glony w skimmerze

Pojawiają się najczęściej w skimmerze basenowym lub jego pobliżu. Początkowo są śliskie i przezroczyste, a z czasem robią się różowe. Tego typu zjawisko sugerować może niedostateczny poziom środka dezynfekującego wodę. Jeżeli dochodzi do tego typu zdarzenia należy przeprowadzić szokowe chlorowanie wody. Sam nalot zaś można w prosty sposób wytrzeć używając szmatki.

Różowe glony

Widoczne różowe glony w skimmerze świadczą o nieprawidłowym poziomie chloru w wodzie.


Previous Jak zakleić dziurę w basenie ogrodowym?
Next Jak czyścić wannę SPA

Podobne artykuły:

Baseny

Czym ogrzewać basen ogrodowy?

Ciepła woda w basenie to podstawa! Kto raz spróbował kąpieli w ogrzewanym basenie ogrodowym nie będzie już chciał inaczej. Komfortowa temperatura do pływania na basenie znajdującym się w ogrodzie wynosi

Baseny

Przepisy dotyczące basenów publicznych

Rok 2016 będzie wyjątkowym rokiem dla baseniarzy i wszystkich osób pracujących w branży basenowej. Pod koniec 2015 roku bowiem zmianie uległy przepisy dotyczące jakości wody w basenach na obiektach publicznych. 

Technika basenowa

Pojemność basenu

Wiele osób posiadających basen nie orientuje się jaka jest jego faktyczna pojemność. Informacja ta jest jednak ważna z punktu widzenia prawidłowego dawkowania środków chemicznych. Najdokładniejszą metodą do precyzyjnego określenia pojemność

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments